Pro a proti

Vztah Británie k bývalým koloniím nikdy rovný nebude, odmítá pokračování Commonwealthu historička Kłusek

Pro a proti

Vztah Británie k bývalým koloniím nikdy rovný nebude, odmítá pokračování Commonwealthu historička Kłusek
Král Karel III. během sobotního ceremoniálu

Plus

Smrt britské královny Alžběty II. a nástup krále Karla III. probouzí otázky o budoucnosti monarchie a Commonwealthu. Dává vazba bývalých kolonií na britskou korunu dnes smysl? A udrží nový král Společenství národů pohromadě?
Karolína Koubová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Ti a ptát se bude Karolína Koubová.

  • Děkuji za slovo. Dobré dopoledne. Rakev se zesnulou královnou Alžbětou druhou bude dnes převezena z Buckinghamského paláce do sídla britského parlamentu, kde bude vystavena a zpřístupněna veřejnosti. Na osobní rozloučení s panovnicí čekají statisíce lidí a doufají, že se jim během následujících čtyř dní podaří dostat do westminsterského sálu. Kromě soustrastných vyjádření a uznání významnosti vlády britské královny se ale ozývají také hlasy, které se ptají, jakou budoucnost bude mít monarchie v čele s novým králem. Jedna z otázek směřuje ke Commonwealthu. Dává vazba bývalých kolonií na britskou korunu smysl i po smrti Alžběty druhé. Udrží Karel třetí společenství národů pohromadě? A jak by se Velká Británie měla postavit ke své imperiální a koloniální minulosti pod vedením nového krále?

  • Pro a proti Karolíny Koubové.

Více z pořadu