Dvacet minut Radiožurnálu

Británie se rozloučila s královnou. „Karlovi III. bude dlouho trvat dorůst do bot své matky,“ říká Čech žijící v Londýně

Dvacet minut Radiožurnálu

Británie se rozloučila s královnou. „Karlovi III. bude dlouho trvat dorůst do bot své matky,“ říká Čech žijící v Londýně
Král Karel III. u rakve své matky Alžběty II. (Britain Royals)

Radiožurnál

Britové se rozloučili s královnou Alžbětou II. Pohřební obřad proběhl ve Westminsterském opatství, zúčastnilo se ho přes 500 zahraničních hostů – téměř 100 prezidentů a šéfů vlád zemí, přes 20 příslušníků královských rodin. Jak je Londýn na takovou událost připravený? A o co jejím odchodem přichází Británie? Poslechněte si rozhovor s Matoušem Michněvičem, manažerem působícím v Londýně.
Vladimír Kroc

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Jak se Spojené království rozloučil se svojí nejdéle vládnoucí panovnicí? Co znamená smrt Alžběty druhé pro budoucnost monarchie? Jak svoji novou roli zatím zvládá král Karel třetí?

  • Hostem 20 minut Radiožurnálu, které vysílá také ČRo Plus, je dnes manažer žijící ve Spojeném království Matouš Michněvič. Dobrý den.

  • Dobrý den všem v ČR. Očekávalo se, že pohřeb královny Alžběty druhé se stane nejsledovanější akcí v britských dějinách, že bude mít větší sledovanost než olympijské hry v Londýně před 10 lety. Kde jste smuteční akt sledoval? Wichs já myslím, že hned v ten moment, ten čtvrtek, kdy královna zemřela, bylo zřejmé, že půjde opravdu o historický moment, kterého se budou chtít zúčastnit miliony lidí po celém světě a že ta sledovanost bude bude obrovská. Vlastně vidím, že i v Čechách je je srovnatelná s tou, co co vidím. A tady tady v Anglii. A já jsem vlastně dnešní smuteční akt sledoval svoji ženou a dcerami v našem domě v Londýně. Ale už ten týden, kdy královna zemřela, jsme šli k Buckinghamskému paláci položit květy a poštěstilo se nám, že zrovna jel kolem nově nový král Charles. Říkám Charles, ne jako Karel, co vidím v českých médií. Říkám Charlese. Tak zrovna jel kolem a byl to opravdu speciální moment.

Více z pořadu