Dvacet minut Radiožurnálu

Martin Rozumek: Hraniční kontroly migranty nezastaví. Převaděči jsou vždy o krok napřed. Chce to jednotný evropský systém

Dvacet minut Radiožurnálu

Martin Rozumek: Hraniční kontroly migranty nezastaví. Převaděči jsou vždy o krok napřed. Chce to jednotný evropský systém
Martin Rozumek, ředitel Organizace pro pomoc uprchlíkům

Radiožurnál

Německá policie s okamžitou platností zavádí na hranicích s ČR a Polskem zesílené pružné a mobilní kontroly. Cílem je zabránit převaděčům v dopravování migrantů do Německa. Jak budou tyto kontroly vypadat a v čem se budou lišit od stálých hraničních kontrol? Vladimír Kroc se zeptal ředitele Organizace pro pomoc uprchlíkům Martina Rozumka.
Vladimír Kroc

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Německá policie s okamžitou platností zavádí na hranicích s ČR a Polskem zesílené pružné a mobilní kontroly. Cílem je zabránit převaděčům v dopravování migrantů do Německa. Jak budou tyto kontroly vypadat a v čem se budou lišit od stálých hraničních kontrol?

  • Hostem 20 minut Radiožurnálu, které vysílá také ČRo Plus, je ředitel Organizace pro pomoc uprchlíkům Martin Rozumek. Zdravím vás do našeho přenosového vozu. Dobrý den. Dobrý den. Pro pořádek dodám, že rozhovor natáčíme dvě hodiny před vysíláním. Německo připravovalo stálé hraniční kontroly kvůli převaděčům a migrantům bez dokladů. Jak nakonec kontroly, které Německo zavádí okamžitě, budou vypadat? Víte to?

  • No, úplně detailně ne, ale myslím si, že stálé kontroly, o kterých všichni vědí, včetně převaděčů, tak opravdu tak účinné nebudou. Jako kontroly flexibilní, které vlastně se těžko dají předvídat, takže myslím si, že z pohledu německého by to mohlo fungovat, ale situaci Syřanů o tom v podstatě nějak neřeší.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají