Dvacet minut Radiožurnálu

Babyboxy mají opodstatnění. Naprosto ale chybí péče o ženy, které se rozhodly dítě odložit, míní psycholožka

Dvacet minut Radiožurnálu

Babyboxy mají opodstatnění. Naprosto ale chybí péče o ženy, které se rozhodly dítě odložit, míní psycholožka
babybox, ilustrační foto

Radiožurnál

Do českých babyboxů bylo za 19 let jejich existence odloženo přes 260 dětí. Dokazuje to, že projekt babyboxů je užitečný a správný? Co vede matky, aby odložily čerstvě narozené dítě? Jak velkým traumatem to pro odložené děti může být? A mohla by současné babyboxy nahradit možnost anonymních utajených porodů, jak Česku doporučuje Výbor OSN? Tomáš Pancíř se ptal klinické psycholožky a psychoterapeutky z organizace Úsměv mámy Renaty Banášové.
Tomáš Pancíř

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Do českých babyboxů bylo za 19 let jejich existence odloženo přes 260 dětí. Dokazuje to, že projekt babyboxů je užitečný a správný. Co vede matky, aby tam dali čerstvě narozené dítě? Jak velkým traumatem to pro odložené děti může být a mohla by současné babyboxy nahradit? Možnost anonymních utajených porodů je v Česku doporučuje výbor OSN.

  • Dnešním hostem 20 minut Radiožurnálu, které vysílá i ČRo Plus, je klinická psycholožka a psychoterapeutka, která působí v organizaci. Úsměv mám i Renata Balašová. Dobrý den. Zdravím vás do olomouckého studia ČRo.

  • Dobrý den. Zdravím. Celý tento týden přinášíme v našem vysílání i na zpravodajském serveru iROZHLAS.cz příběhy dětí z babyboxů a jejich nových rodin. Okolo babyboxů se přitom už od samého začátku vedou spory, jestli je to správná věc. Máte pocit, že ty příběhy, které vysíláme, dokazují a ukazují, že babyboxy jsou správné a užitečné, že mají existovat?

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají