Dvacet minut Radiožurnálu

Násilí se z Izraele může rozrůst i do Evropy. Měli bychom se připravit, je tu pro to podhoubí, varuje bezpečnostní poradce Pojar

Dvacet minut Radiožurnálu

Násilí se z Izraele může rozrůst i do Evropy. Měli bychom se připravit, je tu pro to podhoubí, varuje bezpečnostní poradce Pojar
Kouř a plameny po útoku izraelských sil na výškovou budovu ve městě Gaza

Radiožurnál

Palestinské teroristické hnutí Hamás si pro sobotní útok proti Izraeli počkalo na padesáté výročí zahájení války na Yom Kippur, kdy arabští sousedé zaskočili nicnetušící izraelskou obranu. „Izraelci budou ještě dlouho studovat, proč nezafungovala obrana. Budou vyšetřovat, proč se to stalo, co se stalo. Je to skutečně velký úder, pro Izraelce srovnatelný s 11. zářím,“ vysvětluje Tomáš Pojar, poradce pro národní bezpečnost a bývalý velvyslanec v Izraeli.
Tomáš Pancíř

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Jaké dopady bude mít sobotní útok hnutí Hamas, při kterém zemřely stovky Izraelců? Jak bude vypadat izraelská odveta? Jak je možné, že izraelské bezpečnostní síly v útoku nedokázali zabránit a jaké plyne z útoku Hamasu poučení?

  • Dnešním hostem 20 minut Radiožurnálu, které vysílá také ČRo Plus, je vládní poradce pro národní bezpečnost a také bývalý český velvyslanec v Izraeli Tomáš Pojar. Dobrý den. Vítejte v našem přenosovém voze. Dobrý den. Původně dnes měl být izraelský premiér Benjamin Netanjahu v Praze. Touto dobou měl mít za sebou jednání v rámci pátých Česko izraelských mezivládních konzultací. Všechny plány ale změnil sobotní útok hnutí Hamas na Izrael. Přitom podle posledních informací zemřelo přes osm stovek lidí. Ve více než stovku dalších lidí vzali teroristé jako rukojmí. Počet zraněných přesáhl 2300 s tím dvou a půl denním odstupem. Jak si vysvětlujete, že se to hnutí Hamas podařilo? Co všechno a kdo všechno na izraelské straně selhal?

  • Tak já si první řadě nebo neodpustím jednu poznámku. Ano, tady mluvíte o hnutí Hamas, jako říkejme Hamasu teroristické organizace, jako uznáváme jako ČR i EU a má za teroristickou organizaci. Je to teroristická organizace a všichni, kteří o tom pochybovali, tak myslím, že teď vidí jednoznačně, že to je je teroristická organizace, která používá stejné metody jako Islámský stát a ty nejhorší teroristické organizace. Ale zpátky k vaší otázce. Samozřejmě Izraelci nesmírně podcenili celou tu situaci. Mysleli si, že s Hamasem to bude jako vždycky, že jednou za čas bude masivní přestřelka raketová s nějakými obětmi, ale že vlastně Hamas nechce jít do výraznější konfrontace nového typu. Bylo to o svátcích, bylo to v noci v noci z pátku na sobotu na prostě ta izraelská strana nebyla na to připravená, soustředila se na západní břeh a nepokoje tam. Soustředila se na Írán a severní hranici. Ono sice Írán je, má spojitost i s Hamasem, ale prostě ta vlastní pozornost toho izraelského bezpečnostního establishmentu a možná i politického byla směrovaná jinam, na jiné hrozby také důležité, možná ještě důležitější, ale prostě toto jako nezafungovala. Myslím si, že Izraelci ještě budou dlouho studovat, proč to tak nebylo a vyšetřovat, proč to, proč se stalo to, co se stalo, protože je to skutečně jako velký úder. Pro Izraelce je to něco srovnatelného asi s 11. zářím. A každopádně prostě ty paralely se selháním v roce 973, před těmi 50 lety vedlo k japonské válce, tak jsou, tak jsou na místě.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají