Zaostřeno

Špionážní i komunikační družice vyhrávají moderní války

Zaostřeno

Špionážní i komunikační družice vyhrávají moderní války
družice, satelit, vesmír, kosmická loď, planeta Země, oběžná dráha

Plus

Vojenské využití vesmírného prostoru pro kontrolu toho, co se děje na Zemi roste. Severní Korea úspěšně vypustila před několika dny vlastní špionážní družici. Prvním krokem Ruska hodinu před fyzickou invazí Ukrajiny v únoru 2022 byl kyberútok na komunikační systémy celé země zajištěný přes družice americké společnosti Viasat. 
Vít Pohanka

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Vojenské využití vesmírného prostoru je stále intenzivnější. Pokutový a co jim zajet? Jsem se s vámi. Váš otec, váš spis a role.

  • Například Severní Korea vypustila před několika dny úspěšně vlastní vojenskou špionážní družici. Prvním krokem ruská hodinu před fyzickou invazí Ukrajiny v únoru 2022 byl kyberútok na komunikační systémy celé země zajištěný přes družice americké společnosti vy Asad. Vojenský konflikt na zemi tak může vypadat stejně jako krvavý zákopový boj o pozice za první světové války, ale význam průzkumných komunikačních a navigačních družic je naprosto zásadní. Existuje přitom několik mezinárodních dohod, které mají jejich provoz upravovat, ale ty jsou bezzubé, říká Michal Václavík z České kosmické kanceláře.

  • Neexistuje žádný právní rámec, který by komplexně řešil to, kdo co může kam vypouštět.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají