Zaostřeno

V eurovolbách se hraje i o české pivo a elektromobilitu. Nevěříte?

Zaostřeno

V eurovolbách se hraje i o české pivo a elektromobilitu. Nevěříte?
chmel

Plus

Zelená dohoda pro Evropu na nás teď vyskakuje všude, je totiž silným tématem blížících se voleb do Evropského parlamentu. Vybrali jsme dva praktické modely, kdy se dozvíte, jak to bude u nás s automobilovou dopravou, nebo s kvalitou chmelu a piva. Oba totiž úzce souvisí s Green Dealem, což v pořadu Zaostřeno vysvětlují odborníci i lidé z praxe.
Jan Kaliba

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Volby do Evropského parlamentu se konají už tento týden a ovlivní budoucnost českého piva nebo podobu naší automobilové dopravy. Jak přesně toto souvisí, to spolu s odborníky a se zástupci obou odvětví vysvětlíme v následující necelé půlhodině. Na postoje jsme se ptali také kandidujících politiků. Silným tématem letošních eurovoleb je totiž zelená dohoda pro Evropu a její další směřování. Dnešní vydání pořadu Zaostřeno přibližuje podstatu. Význam a problém je Green Dealu na příkladu právě těchto dvou praktických a Čechům blízkých motivů piva a auta. K poslechu zve Jan Kaliba. Zaostřeno.

  • Auto je v české společnosti důležité a nepřehlédnutelné. Tady na pražských Vinohradech spolehlivě kdykoli prakticky vrní motory. Stojíme tu s Janem Krajhanzlem, environmentálním psychologem, který se tímto tématem zabývá. Co znamená pro Čechy auto? Je to status, symbol, praktická věc.

  • Úplně zásadní otázka je o autech. Kde se bavíme, jestli se baví, tak na venkově nebo autech ve městech. Když koukáme do našich dat, tak vidíme, že auta ve městech opravdu jako jsou řekněme do určité míry statusovou záležitostí a ne každý si může auto dovolit. Ve městech se ukazuje, že vlastně čím vyšší mají lidé příjem, ti více těch km po městě najezdí. A určitě auto je pro řadu z nich jako nejenom ta statusové záležitost. Ale máme tam i poměrně významnou skupinu těch, pro které vlastní automobil nějaké, řekněme praktická pomůcka, která jim pomáhá zvládat takový ten běžný, často i třeba rodičovský multitalent King. Dostat děti do školy, dostat děti na kroužky, na koupi, dostat se ze zaměstnání apod.. Úplně jiný příběh je to vlastně na venkově, kde vlastně vidíme, že ať už ti lidé mají vysoký nebo nízký příjem, tak tím autem najezdí zhruba podobný počet km. To znamená, tam vlastně to auto je základní vlastně prostředkem pro přežití. A samozřejmě že tam najdeme milovníky aut a ty, které, kterým vadí jako benzin a nafta, ale jako zároveň si řekněme, že prostě na tom současném českém venkově s tou infrastrukturou veřejné dopravy je v řadě obcí velmi problematické bez automobilu fungovat.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu