Ranní Plus

Vše nemůžou zaplatit občané, vláda selhala, tvrdí předseda KOVO. Dialog vedeme, ale partner neposlouchá, oponuje ministr Kupka

Ranní Plus

Vše nemůžou zaplatit občané, vláda selhala, tvrdí předseda KOVO. Dialog vedeme, ale partner neposlouchá, oponuje ministr Kupka
stávkující odbory

Plus

Odboráři vyhlásili na pondělí 27. listopadu různé formy protestu. Premiér Petr Fiala (ODS) jim vzkázal, že jim nejde o úspory, ani o důchody, ale že mají vlastní politické ambice. „Ten výrok mne velmi překvapil a musím se proti němu ohradit. My nemáme žádné politické ambice. Většina kolegů jsou odboráři a usilujeme o to, aby nastal sociální dialog, abychom ve společnosti udrželi sociální smír,“ oponuje předseda odborového svazu KOVO Roman Ďurčo.
Lukáš Matoška, Pavlína Nečásková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Posloucháte. Pět a půl minuty po osmé hodině. Jsou ve studiu Pavlína Nečásková, Lukáš Matoška. Česko dnes čeká stávka, kterou vyhlásily odbory na protest proti krokům vlády. Podle odborových předáků se bude stávkovat ve všech krajích v řadě škol, firem nebo úřadů. Školské odbory odhadují, že se do stávky zapojí kolem 70 % škol. Patří mezi ně i gymnázium Pierra de Coubertina v Táboře, kde máme reportéra Jana Kopřivu. Dobré ráno.

  • Dobré ráno. Já jsem před školou. Na dveřích je velká cedule s nápisem Stávka zavřeno. Do protestu se tady zapojují všichni nepedagogičtí pracovníci, to znamená kuchařky, uklízečky nebo třeba sekretářky. A stávku je tady i většina učitelů. Ty hlavní důvody, proč se škola k protestu připojila, jsou podle ředitele Petra Nývlta 2. 1. jsou finanční prostředky pro nepedagogické pracovníky, kteří pracují za minimální mzdu, a tím druhým je vládní návrh na snížení maximálního počtu odučených hodin. V praxi by to tady totiž znamenal odučit o 104 hodin týdně méně, což přepočteno na práci pedagogů znamená - 5 učitelů, které by škola musela propustit. Těch 104 hodin se musí někde ubrat. A protože nelze škrtnout třeba fyziku nebo chemii, tak se prostě musí ubrat hodiny, které jsou půlené, což jsou třeba cvičení z matematiky, jazyky anebo volitelné předměty. Pokud k tomu dojde, bude to mít podle vedení školy negativní dopad na celý vzdělávací proces.

  • Tak to byl Jan Kopřiva, náš reportér z tábora. Děkujeme za informace. Na slyšenou. A z jihu Čech se přesuneme do Chebu na Karlovarsko, kde máme jeho kolegu reportéra Dominika Hrona. Dobré ráno i vám.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají