Zaostřeno

Zdá se to nemožné, ale celosvětová spotřeba kávy převyšuje její produkci

Zaostřeno

Zdá se to nemožné, ale celosvětová spotřeba kávy převyšuje její produkci
káva, kávovník

Plus

Produkce i spotřeba kávy rok od roku roste. Jen loni se jí na celém světě vyprodukovalo devět miliard kilogramů. Není proto překvapením, že se stala druhým nejvíce dováženým zbožím na světě. Víc už se vyváží jen ropa. Jak naše rostoucí spotřeba ovlivňuje pěstitele?
Tereza Valíková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Produkce a spotřeba kávy rok od roku roste. Jen loni se jí na celém světě vyprodukovalo devět miliard kg. Není proto překvapením, že se stala druhým nejvíce dováženým zbožím na světě. Více už se dováží jen ropy. Jak naše rostoucí spotřeba ovlivňuje pěstitele? Je vůbec pití kávy v tak masovém měřítku udržitelné? A jak pěstování kávovníků i budoucí produkci ovlivní klimatická změna? To jsou otázky pro příštích 25 minut. Dobrý poslech přeje Tereza Valíková.

  • Zaostřeno.

  • Kávové plantáže bychom našli na jihu Asie, v Africe a ve Střední a Jižní Americe. Zvlášť významné země jsou Brazílie a Kolumbie, které jsou největšími producenty Araby kina světě. Právě do Kolumbie se nedávno vypravila skupina kavárníků a kavárně, díky kterým si můžete poslechnout, s čím se v současné době potýkají.

Více z pořadu