Zaostřeno

Pomohlo 30 let samostatnosti zvýšit Slovensku sebevědomí?

Zaostřeno

Pomohlo 30 let samostatnosti zvýšit Slovensku sebevědomí?
Rozumíme si i po 30 letech?

Plus

Je to už 30 let, co se ke konci své existence blížil společný stát Čechů, Moravanů a Slováků – Československo. Rozpad federace byl možná bolestný, dnes jsou ale vztahy lepší než kdykoli jindy. Jak se na konec společného státu dívají Slováci? Co jim přinesl a mohla federace vůbec přežít? 
Kamila Schusterová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Projet tricia. Tím i rok. Nisa blížila dokonce svoji existenci. Je Československo vzniklo po prvý světový vojně a zakládalo si na demokratických principech. Nakonec se ale úplně demokraticky ně rozdělilo, protože k tomu došlo bez referenda. Na zániku federace se dohodli politici, který pomohl čas těch společného státu, vyhráli volby za výše se jemně si jak rukou soužití. Já se český a slovenský národ propojil jazykovou, kulturně i Lucky. A právě proto byl konec Československa pro mnohých velkou a bolestnou ztrátou. Na prý k tomu možnou dnes konstatovat, že vztahy Čechů a Slováků neboli nikdy lepší než dnes, kdy mají oba národy svůj vlastní státní útvar. Jako se na rozpad Československa po zrají s odstupem času na Slovensku a co to Slovákům přineslo? Jsou sebevědomější a mohla federaci a v režii do dnešních dní. A je o tom budeme hovořit v následujících minutách. Příjemně podsouvání dnešní relace zaostřeno, že lávka má Šusterová.

  • Zaostřeno.

  • Za tři čtvrtě z toho společného státu neboli vztahy mezi Čechy a Slováky vždy harmonické. Určovala to ní Jelen rozdílná velikost obou národů. Čechů bylo dvakrát tolik co jako Slovák, ale i míra ekonomické vyspělosti a kulturní odlišnosti. To občas vedlo k vzájemnému nepochopení ho a u Slováků k u komplexu méněcennosti. Ako, a čím to změnilo Patricie těch roků samostatného Slovenska? To vysvětluje bývalý politik a někdejší předseda Slovenské národní rady František Mikloško.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají