Téma Plus

Zlatá šedesátá? Jak pro koho

Téma Plus

Zlatá šedesátá? Jak pro koho
Americký prezident Lyndon Johnson v roce 1966

Plus

Na sovětsko-americké scéně se období po kubánské raketové krizi roku 1962 jeví jako určitý čas zklidnění. Prohlubovala se sice krize vietnamské války, v roce 1967 Izrael válčil se svými arabskými sousedy a i uvnitř Spojených států rostla společenská krize vrcholící bouřlivým rokem 1968.
Jan Sedmidubský

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Vypadalo to, že po kubánské raketové krizi na podzim 962 si svět od ruských výpadů vedených pod značkou Sovětský svaz na nějaký čas oddechne. Chruščov stáhl rakety z Kuby, Kennedy dal následně příkaz k témuž v případě Turecka a oba protagonisté jejich vlády si uvědomovali, že v podobné situaci se už nechtějí ocitnout. Jenomže čas osudem vyměřený dvojici Kennedy Chruščov se chýlil ke konci. Dnešní díl vyprávění o snahách západu najít nějakou možnost koexistence se Sověty, nás opět zavede na mezinárodní scénu, a to tentokrát do 60. let minulého století. Nevyznačují se sice dramatickým střetem na ose Moskva a Washington, za to na jejich konci číhá jedno zásadní poučení geopolitická šachová hra málokdy bere ohled na běžce, zvlášť pokud se tyto malé figurky sami nevzbouří. K poslechu vás vítá Jan Sedmidubský.

  • Téma plus.

  • Vadí u mikrofonu Karel. K útlumu včera můj nebohý tiskovou konferenci státní tajemník Jindra domácí, že zachování míru SPD nejnaléhavější zájmem lidí a že to má vláda Spojených států na mysli, když byl roku 1964, mimo jiné řekl a já jsem s panem výlet a mentor. Dobrý den. Hned lídra. Já nevím čemu to, že ano. Tady k vám do těch Lotharem a z této desky mohu vám potvrdí, že velvyslanec dobrý. No jo tu předsedy Chruščova o mírovém řešení územních sporů.

Více z pořadu

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu