Téma Plus

Na pohřbu Varšavské smlouvy aneb Hlavně ne „kolektivní bezpečnost“

Téma Plus

Na pohřbu Varšavské smlouvy aneb Hlavně ne „kolektivní bezpečnost“
Odsun sovětských vojsk z vojenské základny v Milovicích v roce 1990

Plus

Počátek 90. let minulého století: československá zahraniční politika se probudila z hibernace. Po celá desetiletí byla diplomacie podřízená Sovětskému svazu a najednou se prakticky ze dne na den změnila v diplomacii sebevědomého státu, který ví, že chce radikálně změnit své místo ve světě. A mimo jiné vycouvat z vojenského paktu, jehož jediným smyslem bylo své členy držet na krátkém vodítku a v případě neposlušnosti na ně vzít hůl.
Jan Sedmidubský

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Dnes si budeme povídat o jedné tzv. největší geopolitické katastrofě 20. století. Jak ji nazývá největší současný diktátor, důstojný Hitlerův nástupce Vladimir Vladimirovič Putin. Tedy o tom, jak se zhroutil a vyhasl sovětský koloniální systém ve střední a východní Evropě a co z toho plynulo pro naši cestu do NATO? Ta cesta měla různé peripetie, od iluzí o kolektivní evropské bezpečnosti až po vztyčení vlajky Bruselu v roce 1999. A také si řekneme, co je pravdy na tom, že začátkem 90. let slíbil západ Rusku, že se NATO nebude rozšiřovat na východ. Nerušený poslech tématu. Plus dnes s Michaelem Žantovským, danou Huňátovou, Jiřím Šedivým a Petrou Procházkovou vám přeje Jan Sedmidubský.

  • Ministře, za jeden z nejbližších cílů naší zahraniční politiky jste ve svém vystoupení označil z dob Československa jako řádného člena do Rady Evropy. V jaké fázi jsou tyto jednání?

  • Tak my jsme již přidruženým členem, splnili jsme v zásadě všechny předpoklady pro vstup do Rady Evropy. Normální schůzka ministrů zahraničí by byl někdy v červnu, ale španělský ministr zahraničí Igor Doněck, který je v této chvíli předsedou Rady Evropy, chce svolat speciální schůzku už v únoru. Kdybychom byli přijati vlastně o několik měsíců dřív.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají