Téma Plus

Parašutisté padli před 82 lety, jejich druhý život ale pokračuje dál

Téma Plus

Parašutisté padli před 82 lety, jejich druhý život ale pokračuje dál
Chrám sv. Cyrila a Metoděje (za okupace sv. Karla Boromejského) v Resslově ulici 18. června 1942. Krátce po posledním boji sedmi statečných českých výsadkářů

Plus

Přestože mnozí z československých parašutistů padli během plnění svých úkolů, stále žijí druhý život. Jak ale vypadal po konci 2. světové války, za vlády komunistického režimu a jak se proměnil po sametové revoluci?
Lucie Korcová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Hrdinové z Resslovy ulice. Statečná sedmička skripty, ti, kteří zlikvidovali třetího nejmocnějšího muže nacistické třetí říše, jména Josefa Gabčíka, Jana Kubiše a jejich spolubojovníků dnes už rozhodně nejsou odsouzena k tomu zůstat ve stínu. Naopak, jejich příběhy si často připomínáme, a to nejen během vzpomínkových akcí u příležitostí výročí jejich hrdinného boje. Bylo tomu tak ale vždycky. Přestože mnozí z československých parašutistů padly během plnění svých úkolů, stále žijí druhý život. Jak ale vypadal po konci druhé světové války, za vlády komunistického režimu a jak se proměnil po sametové revoluci? To je cesta, kterou se rozhodla zmapovat Lucie Korcová.

  • Poslyšte a povídám hele, hele, tom, chvíle o moc. A vy, pane White a brzy, který jste jistě teďka.

  • Strašně pobouřen tím, co postihlo Reinharda Heydricha. Před tak jste si tu surovost. Vrah krvácí.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají