Archiv Plus

Konec druhé světové války patřil před rokem 1989 k nejpřepisovanějším obdobím našich dějin

Archiv Plus

Konec druhé světové války patřil před rokem 1989 k nejpřepisovanějším obdobím našich dějin
Pražské povstání, květen 1945, Václavské náměstí

Plus

Je přelom dubna a května 1945. Němečtí oficíři si balí kufry, kolaboranti rovněž tak. Z východu přichází Rudá armáda, ze západu Američané. Protektorát Čechy a Morava má před sebou už jen několik dní. A Prahu čekají dramatické a pamětihodné dny květnového povstání.
Přemysl Hnilička

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Němečtí oficíři si balí kufry. Kolaboranti. Rovněž tak z východu přichází Rudá armáda, ze západu Američané. Protektorát Čechy a Morava má před sebou už jen několik dní a v hlavním městě to vře. Jak pražské květnové povstání proti nacismu zobrazovala rozhlasová dramatická tvorba? Dozvíte se v pořadu, který připravil Přemysl Hnilička. Archiv.

  • Nejdříve se ale zastavíme v Brně. Tam totiž došlo k ukončení nadvlády německých nacistů už 25. dubna 945, kdy v brzkých ranních hodinách udeřila vojska druhého ukrajinského frontu maršála Malinovského. V brněnských reáliích se odehrává rozhlasová hra Věry Sládkové nedostateční dlouho lekci z roku 980. Jde o třetí závěrečný díl trilogie, která dala později vzniknout televiznímu seriálu vlak dětství a naděje. Ze samotného závěru hry si poslechneme scénu, v níž si Haag Chrysler Dorn v podání Josefa Karlíka balí kufry, aby unikl před postupující Rudou armádou. V roli Frei uslyšíme Libuši Vaněčkovou.

  • Jako že? A ano, to je vrcholně jste? Myslíte, že jsem slepá. A zůstat vašeho stolu a tam jsme přistáli popelnic. A přesně o čem? No v pozlacené postýlky.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají