Archiv Plus

At žije První máj! Od Moskvy až po Casablancu

Archiv Plus

At žije První máj! Od Moskvy až po Casablancu
Československá nákladní loď Kladno

Plus

Reportovat dění v prvomájových průvodech byla za komunismu docela dřina. V 50. letech kvůli militaristické a výhrůžné atmosféře, která v průvodech vedle povinného „optimismu“ vládla, v letech normalizace zase kvůli neskutečné nudě, která se nad těmito pravidelnými sebepotvrzujícími rituály klenula.
Jan Sedmidubský

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Oslavy prvního máje byly za komunistických dob v Československu mimořádně důležitým rituálem, kterým si režim potvrzoval vynucenou autoritu u straníků i nestraníků, mladých i starých, mládeže, učňovské i studentské, zkrátka u dělníků, rolníků i tzv. pracující inteligence. Abychom vyjmenovali hlavní vrstvy společnosti podle tehdejší terminologie, dostavit se do průvodu byla v jistých letech povinnost, pokud člověk nechtěl mít problémy. Ovšem hlavně v 60. letech se situace přece jenom trochu uvolnila a do prvomájových přímých přenosů probleskl občas nechtěný humor, zajímavá reportáž nebo lehce šibalské pomrkávání těch, kdo oslavu Svátku práce zase tak moc neprožívali s dnešním archivem. Plus vám nerušený poslech a tentokrát snad i zábavu přeje Jan Sedmidubský. Archiv.

  • Hlavní tribunou se rozděluje.

  • Kombinéza. A teď jste široké, že? Po tak i lidé mají nad hlavami, aby mladiství pod rudými prapory jdou milicionáři, členové. Tak to byla typická.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají