Příběhy 20. století

Lidi přecházeli na druhý chodník, aby mě nemuseli potkat. Příběh Naděždy Sušánkové, které sovětští okupanti v srpnu 1968 zastřelili matku

Příběhy 20. století

Lidi přecházeli na druhý chodník, aby mě nemuseli potkat. Příběh Naděždy Sušánkové, které sovětští okupanti v srpnu 1968 zastřelili matku
Naďa Sušáková s maminkou Iljou

Plus

Za pár dní uplyne 55 let od počátku sovětské okupace Československa. Jak ví každé školní dítě, v noci z 20. na 21. srpna 1968 vpadla do ČSSR vojska států varšavského paktu – sovětská armáda zůstala až do roku 1991. Ačkoli se u nás nebojovalo (ve smyslu: armáda zůstala nečinná), jen od srpna do prosince 1968 zemřelo v důsledku invaze asi 135 československých občanů.
Adam Drda

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Začínají příběhy 20. století. Pravidelně v tomto čase se pokoušíme osvětlit známé i zapomenuté události moderní historie. Vyprávíme osudy, na které se zapomnělo nebo se mělo zapomenout. I české dějiny mají své hrdiny a zbabělce, temná období i chvíle velkých činů.

  • V roce 1968 se českoslovenští komunisté pokusili polidštit totalitní systém. Ukázalo se, že je to nemožné. Lidé chtěli víc a víc svobody. To by však nakonec nejspíš znamenalo, že Československo přestane být komunistický a vymaní se ze sovětského područí Moskvy. Nehodlal riskovat ztrátu jedné ze svých kolonií. Snahu o svobodu označila za pokus o kontrarevoluci. V noci z 20. na 21. srpna 1968 proto do republiky vpadli armády spřátelených států varšavského paktu. Nebojovalo se. Československá armáda zemi nebránila. Přes tu jen od srpna do prosince 1968 zemřelo v důsledku invaze podle běžně dostupných údajů asi 130 československých občanů. Patřila k nim Ilja Sušánková, kterou sovětští vojáci zastřelili 20. srpna ve večerních hodinách v Bučovicích u Brna. Dnešní příběhy, jimiž vás provází Adam Drda, jsou věnovány nejen jí, ale vůbec obětem dlouhé sovětské okupace. Bude v nich vzpomínat především Naděžda Sušanková, která smrt své matky zažila jako holčička. Na pořadů se podílela Jitka Andrysová z paměti národa, jejíž hlas občas uslyšíte, a opíráme se též o bakalářskou práci. Umře Cabane?

  • Naděžda Suchánková přišla na svět v červenci 1956 v Železné Rudě.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají