Studio Leonardo

Většina těch, kteří páchají sexuální delikt na dětech, nejsou pedofilové. Stigmatizace parafilie je velký problém, říká psychosexuoložka Klapilová

Studio Leonardo

Většina těch, kteří páchají sexuální delikt na dětech, nejsou pedofilové. Stigmatizace parafilie je velký problém, říká psychosexuoložka Klapilová
psycholog, psychoterapie.ilustrační foto

Plus

S diagnózou parafilie se můžou v naší zemi podle dostupných dat potýkat desetitisíce lidí. Preventivní program Parafilik nabízí pomoc lidem se sklony k sexuální agresivitě, fetišismu a dalším druhům parafilií. O programu i neobvyklých sexuálních preferencích hovoří ve Studiu Leonardo vedoucí Centra pro sexuální zdraví a prevenci Národního ústavu duševního zdraví (NÚDZ) sexuoložka Kateřina Klapilová.
Lenka Pištěková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Preventivní program parafilie centra pro sexuální zdraví a prevenci Národního ústavu duševního zdraví nabízí pomoc lidem se sklony k sexuální agresivitě, fetišismu a dalším parafy lidí. Jejich situaci v posledních letech zkomplikovala pandemie koronaviru, respektive epidemická opatření a obecně zvýšená míra stresu. Centrum pro sexuální zdraví a prevenci Národního ústavu duševního zdraví vede doktorka Kateřina Klapilová, kterou vítám ve vysílání.

  • Studio.

  • Co to vlastně parafilie je? Tak parafilie nebo asi více známé v povědomí veřejnosti jako sexuální deviace s tím starším názvem je takové sexuální nastavení, které obsahuje stále a silné preference pro nějaké neobvyklé sexuální objekty nebo nějaké neobvyklé sexuální aktivity. Ta definice je taková velmi vágní v podstatě to znamená to, že ta vaše sexualita je nastavená tak tedy to, co vás uspokojuje, to, co vás sexuálně vzrušuje, je něco jiného, než dělá většina té populace. A to ve smyslu toho, že preferujete třeba jako sexuálního partnera někoho jiného než psychosexuálně zralou osobu, jak my říkáme psychologové? Anebo vlastně preferujete nějaké jiné aktivity než sexuální aktivity nesouhlasícím sexuálním partnerem?

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu