Studio Leonardo

Vědomí, že se rodina dokázala postarat o svého umírajícího, může zmírnit smutek ze ztráty, říká paliativní sestra

Studio Leonardo

Vědomí, že se rodina dokázala postarat o svého umírajícího, může zmírnit smutek ze ztráty, říká paliativní sestra
Hospicová péče

Plus

Paliativní péče se v Česku začala rozvíjet asi před 20 lety, v posledních letech se o péči o umírající mluví stále častěji. Začíná být součástí nemocniční péče a vedle tradičních hospiců vznikají i hospicy mobilní. „Hlavní zásada je, že člověk musí být upřímný, hodně se doptávat. Jsme ti, kteří hodně poslouchají, i když někdy na naše otázky nejsou lehké odpovědi,“ uvádí zdravotní sestra a spoluzakladatelka mobilního hospice sv. Michaela v Poličce Jitka Kosíková.
Andrea Skalická

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Paliativní péče se u nás začala rozvíjet přibližně před 20 lety. Teprve v posledních letech se o ní ale mluví více nahlas. Začíná být součástí nemocniční péče a vedle tradičních hospiců vznikají i ty mobilní. Na tom, který vznikl v Poličce, má svůj podíl také Jitka Kosíková, zdravotní sestra se zkušenostmi z misí s Lékaři bez hranic, která působila také v mobilním hospici. Cesta domů. U mikrofonu je Andrea Skalická.

  • Studiu.

  • Hostem studia Leonardo je tady Jitka Kosíková, spoluzakladatelka mobilního hospice svatého Michaela v Poličce.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají