Studio Leonardo

Robotik Martin Saska: Drony mohou pomoci při záchraně lidí. Nechci ale, aby nad hlavou dětí převážely ledničky

Studio Leonardo

Robotik Martin Saska: Drony mohou pomoci při záchraně lidí. Nechci ale, aby nad hlavou dětí převážely ledničky
Nový dron, který vyvinuli výzkumníci z ČVUT

Plus

Čína počítá se zavedením osobní dopravy pomocí dronů do tří let. Malé bezpilotní letouny se ale začínají uplatňovat v mnoha dalších oblastech všude po světě. „My teď pracujeme na velkém množství projektů. Mediálně zajímavé je nasazení dronů v jeskyních a podzemních komplexech v rámci soutěže americké agentury DARPA,“ říká ve Studiu Leonardo robotik Martin Saska, který se svým týmem opakovaně vítězí na věhlasných zahraničních soutěžích.
Petr Kološ

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Čínská společnost i Hank začala nedávno pořádat vyhlídkové lety osobními drony. V Číně se prý brzy, tedy v horizontu tří let, začnou používat běžně. Je to jen marketing, nebo to může být realita? I o tom se specialistou elektrotechnické fakulty ČVUT Martinem Sazkou, jehož vědecký tým vozí ze světových robotických soutěží zlaté medaile. Mluvit budeme také o specifických zdravotních hejnech nebo o tuzemských výzkumných montovnách. Příjemný poslech přeje od mikrofonu Petr Kološ.

  • Studio.

  • Ve studiu vítám Martina Sasku. Dobrý den. Dobrý den. Jak zaznělo v úvodu, vy máte za sebou spoustu úspěchů. Co se dělo po tom loňském vítězství v Abú Zabí? Co je s vaším týmem teď, řekněme, během té korony? My máme možnost se stýkat normálně, protože pracujeme s vybavením s drony. Korona nám trošičku znesnadňuje létání venku. Máme méně experimentů, o to více létáme v laboratořích a děláme základní výzkum.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají