Studio Leonardo

Po půdě chceme mnoho. Málo do ní ale vracíme, tvrdí půdní mikrobiolog Šimek

Studio Leonardo

Po půdě chceme mnoho. Málo do ní ale vracíme, tvrdí půdní mikrobiolog Šimek
Traktor

Plus

Půdu v době klimatické změny trápí čtyři hlavní problémy: sucho, okyselování, ubývání a eroze. Co tyto jevy znamenají a jak jim lze předcházet nebo se na ně adaptovat, popisuje ve Studio Leonardo půdní mikrobiolog Miloslav Šimek.
Daniela Vrbová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Oheň, voda, země, vzduch, starověká filozofie a věda tyto čtyři živly pokládala za základní složky světa a života v něm. Od té doby se vědecké poznání značně posunulo. Nicméně fakt, že země, přesněji řečeno půda je nezbytným základem pro život na této planetě, v platnosti zůstává. A právě stavu půdy a jejím proměnám vlivem nových podmínek se budeme věnovat v dnešním studiu Leonardo. Spodním biologem, prof. Miloslavem Šimkem, letošním laureátem čestné medaile Akademie věd o obzvlášť ně záslužnou činnost v oblasti vědy a humanitních idejí. Gratuluji k ocenění a zdravím vás do Českých Budějovic. Dobrý den.

  • Dobrý den. Děkuji za.

  • Tu lacinou. A u poslechu vás vítá Daniela Vrbová.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají