Studio Leonardo

„Našli jsme, co by Bible ráda, ale jinde.“ Archeolog Čapek zkoumá „Šalamounův“ chrám v Tel Moca

Studio Leonardo

„Našli jsme, co by Bible ráda, ale jinde.“ Archeolog Čapek zkoumá „Šalamounův“ chrám v Tel Moca
Docent Filip Čapek na místě vykopávek

Plus

Kus od Jeruzaléma se nachází Tel Moca, místo, kde čeští vědci zkoumají jedinečnou sakrální stavbu, která by mohla mnoho napovědět o dějinách starého Izraele a formování židovského monoteismu – judaismu. Tamní chrám je unikátní architektonickou dispozicí. „Typově se podobá tomu, co známe z biblických knih Královských, tedy slavnému, ale nedoloženému prvnímu Šalamounovu chrámu,“ přibližuje archeolog a biblista Filip Čapek z Evangelické teologické fakulty Univerzity Karlovy.
Martin Srb

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Týmy českých archeologů a biblistů zkoumá v Izraeli chrám, o kterém se nepíše v biblických knihách. Co se z takových nálezů můžeme dozvědět o životě starozákonních lidí a co se o nich naopak nedozvíme? Jak se archeologové a biblisté staví k informacím z biblických textů a z hmotných nálezů a co obnáší vůbec práce na půdě Izraele? Nejen o tom budeme mluvit v následujících minutách. Na vlnách ČRo Plus vás zdraví Martin Srb.

  • Studiu.

  • Naším hostem je archeolog a biblista Filip Čapek z Evangelické teologické fakulty Univerzity Karlovy, který působí na katedře Starého zákona a také v centru biblických studií, což je společné pracoviště Univerzity Karlovy a Akademie věd. Vítejte. Dobrý den. Pane doc., jsem se v posledních letech jsme už několikrát mohli slyšet o výzkumech toho izraelského chrámu, o kterém se v bibli nepíše. To místo se jmenuje velmoci. A právě tam se svým týmem už několik let působíte. Co je to vlastně za místo?

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají