Studio Leonardo

Diabetes byl před před objevem inzulínu rozsudkem smrti. Léčba změnila život milionům lidí

Studio Leonardo

Diabetes byl před před objevem inzulínu rozsudkem smrti. Léčba změnila život milionům lidí
Cukrovka, diabetes, glukometr, meření cukru v krvi, lékař, vyšetření, ordinace, ilustrační foto

Plus

Objev inzulínu byl zásadní pro léčbu cukrovky v případě selhání jeho tvorby slinivkou. Před tím byl diabetes „rozsudkem smrti“. Naproti tomu cukrovka 2. typu je nemocí blahobytu. Problém je v rezistenci organizmu vůči inzulínu. Jak se tento druh nemoci léčí? I to se dozvíte od nefrologa a diabetologa Jana Vachka. Moderuje Jana Klusáková.
Jana Klusáková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Když jsem byla mladá, říkalo se, že cukrovku tzv. druhého typu mají čtyři % Čechů. Kde ty loňské sněhy jsou? Zeptám se doktora Jana Vachka, diabetologa a nefrolog. A v ČRo na stanici plus. Dobrý poslech přeje Jana Klusáková.

  • Studiu.

  • Nefrolog, chcete-li ledvinu log. Doktor Jan Vachek. Pan doktor je navíc diabetolog, zabývá se cukrovkou, dále klinickou farmakologií a farmakoterapií a zajímá ho i farmak. O ekonomika. 12. rokem pracujete, pane doktore, na klinice nefrologie Všeobecné fakultní nemocnice a první lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Ale to není vaše jediné pracoviště, pane primáři.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají