Ranní Plus

Protesty zemědělců? S některými organizátory opravdu jednat nebudu, říká ministr Výborný

Ranní Plus

Protesty zemědělců? S některými organizátory opravdu jednat nebudu, říká ministr Výborný
Lidovecký ministr zemědělství Marek Výborný (uprostřed) před sídlem svého resortu se zemědělci, kteří se tam sjeli na demonstraci

Plus

„Asi 30 minut jsem v pondělí jednal s protestujícími zemědělci a farmáři před ministerstvem zemědělství a zdůraznil jsem jim, že jsem o nich nikdy nehovořil pejorativně. Vždy jsem ale jasně odlišoval organizátory celého protestu, nebo jejich podstatnou část,“ říká ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) k protestu zemědělských odborů. Od nich se ale distancuje Agrární komora, Zemědělský svaz i Asociace soukromého zemědělství.  
Lukáš Matoška, Martina Mašková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Posloucháte, a to necelých osm minut po osmé hodině s Martinou Maškovou a Lukáše Matošky. Část nespokojených zemědělců demonstruje v Praze. Protestující se svými stroji dorazili taky před budovu ministerstva zemědělství v centru hlavního města. Protestem chtějí dát najevo svůj nesouhlas se stavem českého zemědělství, jak říkají dosavadní politikou vlády a požadují taky, aby Česko odstoupilo od Zelené dohody pro Evropu. U budovy ministerstva zemědělství všechno sleduje náš reportér Patrik salát. Dobré ráno. Patriku.

  • Hezké ráno. Kolik protestujících je teď před budovou ministerstva?

  • Tady před sídlem resortů stojí menší a menší hloučky lidí o několika desítkách protestující. Občas se ozvou výkřiky různých hesel z megafonu. Někteří protestující také drží české vlajky nebo transparenty. Ty je možné vidět i na dlouhé koloně traktorů a nákladních vozidel, která stojí na magistrále. Na transparentech je napsané například přestaňte s námi orat za české potraviny nebo nejsme podporovatelé Ruska. Část demonstrujících stojí také u traktoru, který jsem zemědělci na parkoviště představili, kde se rozdává teplý guláš. A před malou chvílí. Ale tady největší rozruch způsobil příchod ministra zemědělství Marka Výborného z KDU-ČSL, který poskytoval rozhovor médiím. Následně se začal bavit i se zemědělci, kteří ho obklopili a vyměňovali si své názory. Právě ministrovi chtějí nespokojení farmáři před kolem 11. hodiny dopis se svými požadavky. Kam se potom protestující zemědělci chtějí přesunout tedy kam budou směřovat dál od ministerstva zemědělství? A jak dlouho ta jejich demonstrace potrvá?

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají