Jak to vidí...

Ekonomická analytička: Konec Green Dealu není cílem zemědělců. K přírodě mají blíže než mnozí jiní

Jak to vidí...

Ekonomická analytička: Konec Green Dealu není cílem zemědělců. K přírodě mají blíže než mnozí jiní
Čeští a polští zemědělci na hraničním přechodu v Chotěbuzi

Dvojka

Tisíce zemědělců z České republiky se včera zapojily do protestních akcí, které se konaly v dalších deseti členských zemích EU. Podobně jako v pondělí v Praze zněla kritika na adresu unijní zemědělské politiky Green Dealu. Kolik toho pro zemědělce EU dělá? A s jakými problémy se potýkají? Ekonomická analytička Jana Klímová v audiozáznamu ještě přiblíží aktuální situaci hutního podniku Liberty Ostrava a připomene okolnosti přijetí eura na Slovensku.
Jana Klímová, Zita Senková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • 1000 zemědělců z ČR se včera zapojilo do protestních akcí, které se konaly v dalších 10 členských zemích EU. Podobně jako v pondělí v Praze zněla kritika na adresu unijní zemědělské politiky Green Dealu. Tak Jano, kolik toho pro zemědělce dělá Evropa EU? Ten sektor tvoří necelá tři % HDP. Jde na něj ale 31 % evropského rozpočtu.

  • Ano, jsou to samozřejmě obrovská čísla a když se podíváme do Česka, tak to bude podobné také na HDP je to pár %. Na druhou stranu samozřejmě a zemědělství jako asi každý další obor se nedá zúžit jenom na čísla. Má to samozřejmě byl mytí význam a celý ten obor. A pokud jde o nějaké udržování krajiny a prostě hospodaří v přírodě, takže jsou tam samozřejmě i další funkce, než je jenom taková ta úplně jednoduchá výroba potravin. To, co to, co zemědělci, na co chtěli upozornit a co se podle mě povedlo částečně tak, tak to jsou problémy, které oni opravdu mají a jsou reálné. Oni si stěžují na propad výkupních cen obilí oproti minulým letům a kdy ale jim zároveň zůstali dražší vstupy, protože jak všichni víme z vlastních životů, zvýšily se ceny energií. U zemědělců jsou to pak ještě hnojiva, která výrazně narostly. Takže to jsou věci, které samozřejmě mají oprávnění. Velkým tématem pro ně je také byrokracie. To je další věc, která má určitě reálný základ, že je, ne, že jim ztěžuje, ztěžuje toho podnikání. Musí prostě při hospodaření splňovat řadu podmínek a poskytovat na tu spousta výkazů. A z velké části je to spojeno také s dotacemi, o kterých jste mluvila vlastně na začátku. Fakt je, že se rozdělují obrovské balíky. Když se podíváme, jenom u nás státní fond zemědělské infrastruktury ročně rozdělí kolem 38 až 39 miliard korun zemědělcům a potravinářům právě na dotacích. A z toho 29 miliard korun třeba letos jsou peníze právě z té společné zemědělské politiky a to samozřejmě s sebou nese jenom toto obrovské úřadování.

  • Řekla byste, že vlastně to nastavení dotační podpory malých, respektive velkých zemědělců je jedním z těch klíčových problémů nebo sporu, o co tady jde, co by se mělo změnit?

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají