Osobnost Plus

Pokud se Zelenskyj rozhodl generála Zalužného vystřídat, měl to udělat dřív, myslí si generál Šedivý

Osobnost Plus

Pokud se Zelenskyj rozhodl generála Zalužného vystřídat, měl to udělat dřív, myslí si generál Šedivý
Jiří Šedivý, bývalý náčelník Generálního štábu Armády ČR, vedoucí Katedry bezpečnostních studií na VŠ CEVRO

Plus

Už tomto víkendu měl podle zdrojů CNN prezident Volodymyr Zelenskyj odvolat vrchního velitele ukrajinských ozbrojených sil Valerije Zalužného. Ten je mezi Ukrajinci sice oblíbený, personální změna ale v současné etapě války může situaci země spíše zhoršit, myslí si Jiří Šedivý, bývalý náčelník Generálního štábu Armády ČR a dnes vedoucí Katedry bezpečnostních studií na VŠ CEVRO. 
Barbora Tachecí

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Už je tomto víkendu měl podle zdrojů CNN prezident Zelenský odvolat vrchního velitele ukrajinských ozbrojených sil, mezi Ukrajinci populárního generála Valerije záslužného. Nestal se. Ale to neznamená, že se tak nestane. Velmi to chytrý krok v dané etapě války. Generál Jiří Šedivý, bývalý náčelník generálního štábu a expert na bezpečnost a krizový management na VŠ CEVRO. Dobrý den. Vítám vás tady. Dobrý den a hezký den z plusu přeje Barbora Tachecí.

  • Tak bylo by to případné odvolání generála záslužného podle vás chytrý krok v dané etapě války?

  • Tak já si myslím, že ty spory jsou zjevné už delší dobu, několik měsíců, několik měsíců. Generál Zaluží tvrdí, že se vedení státu dostalo do určité situace, která není úplně komfortní, a pokud se prezident Zelenský rozhodl generála za Lužného vystřídat z různých důvodů. My neznáme od open o pozadí, spíš se mluví o tom, že došlo skutečně k osobním sporům, tak to měl učinit už někdy na podzim v době, kdy se ty první spory objevily. Ale současné době je to situace, která je velmi velmi nepříjemná a může se proti romskému vymstít.

Více z pořadu