Radioporadna

Do čeho se dnes vyplatí ukládat peníze? Proč se lidé bojí investovat a jak včas poznat rizika?

Radioporadna

Do čeho se dnes vyplatí ukládat peníze? Proč se lidé bojí investovat a jak včas poznat rizika?
Dům je dlouhodobá investice. Půjčka na bydlení má smysl

Hradec Králové

S kým bych měl investice konzultovat? Na co se dá díky investicím ušetřit? Jak si můžu své investice kontrolovat? Kolik času mi to měsíčně zabere? Musím mít ekonomické vzdělání, abych mohl investovat? 
Jana Kudyvejsová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Dneska si popovídáme o financích, protože už jsme i na frekvencích ČRo Hradec Králové tento týden mluvili o novoročních předsevzetích, která se můžou týkat různých věcí, a taky je možná načase udělat si nějaký finanční plán do nového roku. A s tím nám dnes pomůže finanční poradce Radim Frolík. Dobré dopoledne. Dobré dopoledne. A my jsme se rozhodli, že dnes probereme investice jako takové a poradíme, jakým způsobem, případně do čeho se dá investovat. Ale investice, ono to tak trošičku zní, možná pro většinu lidí je, že se to týká bohatých lidí s platem od nějaké částky. Víš, je to vlastně záležitost i pro obyčejné lidi, když to tak řeknu.

  • Dalo by se říct, že ano. Já bych skoro řekl, že až mandatorní, protože a jelikož vzhledem k tomu, že ten náš sociální systém do budoucna nebude úplně OK na vyplácení důchodů, tak je poměrně potřeba, aby si lidé začali na důchody odkládat. A vlastně jedna z těch forem odkládání se na důchod může být buďto investice. Ono dá se říct, že i to penzí, to je vlastně investice se vším všudy. Investuje se tam do nějakých taky podílových fondů. Takže já bych řekl, že dneska už od útlého věku, možná, že už i dětem můžou ty rodičové začít něco investovat a šetřit. A ty investice jsou úplně pro každého. Já, protože když to vezmu, tak dneska v tom otevřeným světě se dá investovat úplně, dá se říct, skoro do všeho. Ano, nemovitostí po zlato po akcie, dluhopisy atd.. Takže není tak nějaká otázka, jestli investovat, ale spíš tak nějak jako do čeho investovat a jak to udělat správně. Nicméně v ČR je větší část peněz, kterou jako mají nastřádané, nastřádanou lidé, tak je ušetřená na běžných účtech, kde se nám moc nezhodnocuje. Asi mi dáte za pravdu, že na běžném účtě nemám moc velké zhodnocení, a proto přichází otázka, proč vlastně si ti lidé ty peníze neodkládají někam a proč se neodkládají? Z vlastní zkušenosti od klientů se dozvídám to, že mají z ničeho strach. Ano, jsou tady dva druhy strachu. Ten jeden strach je z důvodu nějaké ztráty, to znamená, že nějaké ty peníze přijdeme. A druhý strach je z toho, že tomu prostě nerozumím. Jo. Dá se říct, že už od pradávna lidé, když něčemu nerozuměli, tak se toho báli a začali si to vysvětlila třeba náboženství nebo potom na to útočili já. Takže ten strach tady je v nás je pořád a jenom se teď přenáší třeba na to pole těch investicí. Takže otázka, čeho my se v rámci těch investicí bojím. Když se podíváme na ten strach ze ztráty, tak ten je samozřejmě pochopitelný a protože když někam ty peníze odkládáme, tak se může stát, že o ty peníze přijdeme. Takže si to ani tak nějak o nemůžeme sami sobě zazlívat, protože to je logické a může se nám to stát. Nicméně můžeme dělat věci pro to, abychom eventuálně nějakou tu ztrátu co nejméně minimalizovali. A ta se dá minimalizovat tím, že ty peníze, které bychom si rozhodli nějakým způsobem odkládat, takže je rozdělíme, tzv. diverzifikujeme do vícero aktiv. To znamená, že nebudeme vsázet na jednoho konkrétního koně, ale že tak nějak jako si zvolíme trošku více do strategií nejenom jednu, skrz kterou budeme investovat, a díky tomu si to nějaké riziko té ztráty rozložím a tím pádem to minimalizujeme. Další ztráta, která nám tam může nějakým způsobem vzniknout a v ČR se to stávalo před několika lety poměrně dost, tak bylo to, že se lidé rozhodli si peníze odkládat do nějakého produktu, ale bohužel ten produkt byl natolik nákladový, že i přesto, že třeba ty aktiva, které jsme tam měli nějakým způsobem zakoupené, tak nebyly schopné vydělat ani na to, aby vlastně po platily všechny poplatky, které tam jsou s tím spojené.

  • Takže to zase se dá vyřešit tím způsobem, že se trošičku zamyslím před tím, než něco podepíšeme, přečteme si, kolik tam zaplatíme, a když se někde dočteme, že bychom vstupní poplatky platili 1. 2 roky, tak o té investice dáme ruce pryč, protože a jelikož by se nám ta návratnost mohla prodloužit třeba na 10 let. Já vzhledem k tomu, že jsme lidé a chceme všechny věci hned a okamžitě tak na něco čekat. Ještě na zhodnocení vlastních prostředků, které si odkládáme a díky tomu třeba přicházíme o nějaký volný prostředky, který bychom mohli dávat někam jinam, tak od toho většinou očekáváme tu návratnost poměrně.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají