Radioporadna

Uzlíky na hlasivkách jako mozoly na rukou. Vznikají přetěžováním nebo nesprávným používáním hlasu

Radioporadna

Uzlíky na hlasivkách jako mozoly na rukou. Vznikají přetěžováním nebo nesprávným používáním hlasu
ticho, psst, pst, gesto, prst, žena, ústa

Hradec Králové

16. duben je Světovým dnem hlasu. Hostem naší radioporadny je tedy dnes MUDr. Jakub Dršata z kliniky ORL Fakultní nemocnice v Hradci Králové. Na co především má tedy Světový den hlasu lidstvo upozornit?
Jana Kudyvejsová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • O čem si dnes budeme povídat, už jsem několikrát za dopoledne naznačovala, protože dnes je 16. dubna, je světový den hlasu. Naším hostem tady proto už v tuto chvíli pan doktor Jakub Dršata z kliniky ORL Fakultní nemocnice v Hradci Králové. Dobré dopoledne. Dobré dopoledne. Pane doktore, na co především má ten světový den hlasu upozornit?

  • A světový den hlasu vznikl před lety v Brazílii a slaví se vlastně původně s tou ideou, že zjistili, že stoupá rakovinu hlasivek. A tak vlastně ten první cíl, prvotní cíl toho světového dne hlasu, který se slaví každoročně 16. dubna, bylo vlastně upozornit na toto vážné onemocnění, které ohrožuje hlas. Ale samozřejmě když se rozšíří, tak může ohrožovat i na dýchání, polykání a v krajním případě na životě. V dnešní době ale vlastně ten světový den hlasů a především jí u nás v našem regionu slavíme, protože se soustředíme na ten hlas jako takový nahlas, jako krásný prostředek sebevyjádření, prostředek hudební prostředek, kterým mluvíme, komunikujeme. A samozřejmě ale nesmíme zapomenout, že si ty hlasivky musíme šetřit a a i před těmito závažnými onemocněními.

  • Tak my slavíme teď v rozhlase právě tím, že si povídáme a používáme svoje hlasy. Co všechno potřebujeme k tvorbě hlasu kromě hlasivek?

Více z pořadu