Radioporadna

Pro přírodu můžeme udělat na našich zahradách opravdu hodně. Jaké jsou rady botanika Jana Doležala?

Radioporadna

Pro přírodu můžeme udělat na našich zahradách opravdu hodně. Jaké jsou rady botanika Jana Doležala?
Jan Doležal ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové

Hradec Králové

Hostem naší radioporadny je Jan Doležal, botanik Regionálního muzea v Rychnově nad Kněžnou. Chceme poradit, kam se vydat na krásnou jarní procházku za zajímavou přírodou, ale poradíme i se spoustou dalších věcí, týkajících se naší flóry. 
Jana Kudyvejsová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • A naším dopoledním hostem, prvním v rádio poradně v tomto týdnu je dnes Jan Doležal, botanik regionálního muzea v Rychnově nad Kněžnou. Vítejte, dobré dopoledne. Dobrý den. My dnes chceme poradit, kam se vydat na krásnou jarní procházku za krásnou zajímavou přírodou, ale poradíme i se spoustou dalších věcí, ke kterým se dostaneme. Teď vás ale pojďme představit, protože vy toho děláte hodně, věnujete se hodně věcem. Tak jenom třeba to, co já o vás tady mám. Pojďme to rozebrat. Zaměřujete se na botanický průzkum východních Čech, kde studujete především květenu písčin. A hned u toho se klidně můžeme zastavit na písčinách něco taky kvete.

  • Na písčinách kvetou drobné rostlinky. Ty písčiny tady ve východních Čechách jsou už poměrně vzácným biotopem. Spousta písčin zarostla, takže takové té obnažené opravdu písky se s nimi většinou setkáme někde v písčitých Borech, případně u nově vzniklých pískoven, kde vlastně tou destrukcí, tou činností těžebnou vznikají na těch okrajích těch řekněme lagun vodních, vznikají takové drobné písčiny, kam se vlastně ty vzácné druhy opět stěhují a kde vlastně našli ten svůj potřebný biotop.

  • Ano, mě napadá třeba písní k Maročanka tady nedaleko Hradce Králové, vlastně tam v lesích směrem na Třebíč.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají