Pro a proti

Obstrukce jsou překonaným fenoménem, míní právnička. Nejsou překonané, záleží ale na jejich formě, říká politolog

Pro a proti

Obstrukce jsou překonaným fenoménem, míní právnička. Nejsou překonané, záleží ale na jejich formě, říká politolog
Poslanecká sněmovna, Tomio Okamura

Plus

Sněmovna zažívá další obstrukce – poslanci řeší snížení valorizací důchodů v režimu sporné legislativní nouze. Patří obstrukce do Parlamentu? „Vnímám je jako zásadní problém a mělo by být proti nim změnou jednacího řádu zakročeno,“ míní Marie Zámečníková z Právnické fakulty Masarykovy univerzity. „Jsou nástrojem pro opozici, aby mohla ukázat, že ne se vším souhlasí. Ale záleží na jejich formě a podobě,“ říká politolog Stanislav Balík z Fakulty sociálních studií MUNI.
Karolína Koubová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Před půl hodinou sněmovna formálně zahájila třetí jednací den schůzek. Nižší valorizaci penzí a obstrukce opozice pokračují. S faktickou poznámkou se jako první před malou chvílí přihlásil a předsedkyně poslaneckého klubu hnutí ANO Alena Schillerová a na úvod svého projevu řekla, že dochází k bezprecedentnímu znásilnění jednacího řádu. V noci na dnešek poslanci schválili po téměř 37 hodinách program schůze, jejímž jediným bodem je zmiňovaná vládní důchodová novela. Kdy se poslanci dostanou k předloze samotné, není kvůli obstrukcím jasné. A my se ptáme patří obstrukce do parlamentu? Jsou součástí demokratické diskuse, nebo jde o paralýzu sněmovny a ohrožení parlamentní demokracie? Jak vyvážit právo většiny na prosazení vlastního návrhu a právo menšiny takové hlasování blokovat?

  • Pro a proti Karolíny Koubové.

  • A já už do Zlína zdravím odbornou asistentku katedry ústavního práva a politologie Právnické fakulty Masarykovy univerzity Marii Zámečníkovou. Dobrý den.

Více z pořadu