Peníze a vliv

Digitální Portál stavebníka bude od července, slibuje ministr Bartoš. Pořád ani nevíme, jak se připravit, nevěří developer Soural

Peníze a vliv

Digitální Portál stavebníka bude od července, slibuje ministr Bartoš. Pořád ani nevíme, jak se připravit, nevěří developer Soural
Marcel Soural, zakladatel a jediný akcionář a předseda představenstva investiční skupiny Trigema

Plus

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) chce od poloviny května začít školit pracovníky stavebních úřadů k práci s novým Portálem stavebníka. Fungovat by měl už od července, a to podle nového stavebního zákona, kdy se má celé řízení digitalizovat, tvrdí v pořadu Peníze a vliv ministr Ivan Bartoš (Piráti). „Je začátek dubna a my stále nemáme prováděcí předpisy. Nevíme, jak připravit projektovou dokumentaci,“ myslí si majitel developerské a investiční firmy Trigema Marcel Soural. 
Jana Klímová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Vlastní bydlení v Česku se pro mnoho lidí stává nedostupné kvůli vysokým cenám. Za posledních osm let se zvedly ceny bytů a domů o víc než dvojnásobek, což je druhé nejvyšší tempo v EU. Dá se s tím něco dělat a pomůže zchladit ceny nový stavební zákon? Nejen o tom bude dnešní díl. Mluvit o tom budu s ministrem pro místní rozvoj Ivanem Bartošem a naším hostem ve studiu bude developer, majitel firmy Trigema a jeden ze 100 nejbohatších Čechů Marcel Soural.

  • Peníze a vliv.

  • Ačkoli kvůli recesi a drahým hypotékám ceny nemovitostí pro bydlení loni mírně o několik % klesaly. Se zlevněním hypoték od konce roku zase rostou. Ceny bytů a domů v Česku přitom patří už nyní k těm nejrychleji rostoucím v EU. V dlouhodobém pohledu podle čerstvého indexu cen bytových nemovitostí, podle čerstvého indexu cen bytových nemovitostí, který vydává Eurostat, se na konci loňského roku oproti roku 2015 u nás ceny více než zdvojnásobily. V růstu cen jsme tak na špici celé evropské sedmadvacítky. Před námi bylo pouze Maďarsko. Podle předsedy České komory autorizovaných inženýrů a techniků Roberta Špalka by přitom mohly být ceny nemovitostí nižší, kdyby se do stavení více pustili hlavně družstva, města a obce, které nemusí tlačit na zisk. Cena za m čtvereční by podle analýzy komory mohla být poloviční, než je nyní na trhu běžné.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají