Peníze a vliv

Česko nevzkvétá. Spíše než štika v rybníce, jsme ten líný kapr u dna, říká prezident NKÚ Kala

Peníze a vliv

Česko nevzkvétá. Spíše než štika v rybníce, jsme ten líný kapr u dna, říká prezident NKÚ Kala
Miloslav Kala, prezident Nejvyššího kontrolního úřadu

Plus

Pomalá modernizace veřejných služeb, nedostatečná ochrana lidí v krizových situacích a chabá informovanost o tom, jak se v takových situacích chovat. To jsou podle nové výroční zprávy Nejvyššího kontrolního úřadu za rok 2023 jedny z nejdůležitějších zjištění o fungování státu. „Nepropadám beznaději nad stavem naší země, i když – havlovsky řečeno – nevzkvétá,“ napsal v úvodu zprávy prezident úřadu Miloslav Kala.
Jana Klímová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Jak stát hospodaří a plní svoje úkoly? Každý rok. To ve své výroční zprávě hodnotí NKÚ. V té nové za loňský rok použil prezident NKÚ Miloslav Kala pro výsledky státu slova Václava Havla. Naše země nevzkvétá. Proč? Téma pro dnešní díl. Jeho hostem bude právě Miloslav Kala. Příjemný poslech přeje Jana Klímová.

  • Peníze a vliv.

  • Ne propadám beznaději nad stavem naší země, i když havlovské řečeno nevzkvétá právě naopak. Taková slova uvádí v nové výroční zprávě NKÚ jeho dlouholetý prezident Miloslav Kala. Zpráva každoročně shrnuje, na co kontroly v hospodaření institucí se státními penězi přišli. A nebývá to veselé čtení. V té loňské za rok 2022 šéf NKÚ popsal, že v Česku se natolik rozbujel systém čerpání stamiliardových dotací na cokoliv, že se stal neřiditelným. Loni k tomu Miloslav Kala v našem pořadu řekl že naše ekonomika tak nějak neřízeně a plíživě přišla s tržní ekonomiky. Jestli jsme byli plná tržní ekonomika, je někdy dost plné dotační ekonomiky, která je velmi silně závislá na dotacích.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají