Leonardo Plus

Do pronajatého, nebo vlastního bytu? Čím je země bohatší, tím má větší podíl nájmů, uvádí expert Lux

Leonardo Plus

Do pronajatého, nebo vlastního bytu? Čím je země bohatší, tím má větší podíl nájmů, uvádí expert Lux
Martin Lux, expert na bydlení ze Sociologického ústavu AV

Plus

Ceny bytů začaly se snížením hypotečních úroků opět růst. Podle developerů bude vlastnické bydlení v Praze v budoucnu pro průměrně vydělávající občany nedosažitelné. Je ale nájemní bydlení dobrá alternativa?  „Nájem je u nás považovaný za nutnost na přechodnou dobu. Čím je ale země bohatší, tím má větší podíl nájmu a nevlastního bydlení,“ vysvětluje v pořadu Leonardo Plus expert na bydlení Martin Lux.
Renata Kropáčková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Přesný počet bytů v Česku je neznámý, uvedl to před časem ministerstvo pro místní rozvoj. Do budoucna to chceme napravit. Na podporu bydlení vydává stát miliardy korun, ale podle NKÚ bez větší odezvy. Na pořízení vlastní střechy nad hlavou je u nás potřeba skoro 15 ročních platů, nejvíce v rámci EU. Ceny nemovitostí stouply v Praze a dalších větších městech od roku 2014 o 144 %. Co se na jejich růstu podepisuje nejvíce? Proč chce většina lidí v Česku pořád bydlet ve vlastním? I když na západ od nás je rozšířenější nájemní bydlení. Jak bude bydlet generace mileniálů? Kam směřuje trh s bydlením v ČR? Tomu se budeme věnovat v dnešním Leonardo plus. K poslechu zve Renata Kropáčková.

  • A Leonardo.

  • Hostem ve studiu je Martin Lux, vedoucí oddělení sociální ekonomie bydlení ze Sociologického ústavu Akademie věd. Dobrý den.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají