Online Plus

Zelenského výzva ke složení zbraní byl deepfake. Cílem ruské propagandy je zpochybnit důvěryhodnost úplně všeho, míní Koubský

Online Plus

Zelenského výzva ke složení zbraní byl deepfake. Cílem ruské propagandy je zpochybnit důvěryhodnost úplně všeho, míní Koubský
Volodymyr Zelenskyj

Plus

V uplynulých dnech se na sociálních sítích i na webu ukrajinské televize objevilo falešné video, na kterém ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyzývá své vojáky ke složení zbraní. „Facebook i Twitter už vydali prohlášení, že video mažou. Ale určitě se nepovedlo smazat všechny kopie,“ připomíná šéfredaktor serveru Lupa.cz David Slížek.
David Slížek

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Deepfake z videa ve službě válečné propagandy, varování před ruskými firmami, zablokovaný Instagram nebo povolené výzvy k násilí na sociálních sítích. Také dnes se všechna témata našeho pořadu o dění ve světě počítačů a internetu týkají ruské invaze na Ukrajinu. Od mikrofonu vás zdraví David Slížek.

  • On-line plus.

  • A já samozřejmě u mikrofonu vítám také našeho pravidelného komentátora, redaktora deníku n Petra Koubského. Ahoj Petře. Ahoj. Davide. Společnost meta, která provozuje Facebook a Instagram na těchto sociálních sítích, povolila výjimku ze svých pravidel pro moderování uživatelských příspěvků a komentářů. Podle agentury Reuters to vyplývá z e-mailů moderátorům, které má agentura k dispozici. Pokyny uvádějí, že moderátoři mají na Facebooku a Instagramu v některých zemích dočasně povolit například výrazy jako smrt ruskými vetřelcům. Má se to týkat výroků směřujících na ruské vojáky s výjimkou válečných zajatců. A pokud je z kontextu jasné, že jsou zmiňováni v souvislosti s invazí na Ukrajinu. Pravidla proti tzv. hate speech nadále zakazují útoky na ruské civilisty. Petře, toto byla zpráva, která vyvolala aspoň tedy v mém okolí poměrně velké kontroverze. Na jednu stranu mé různí známí a kamarádi říkali, že Ukrajinci mají mít právo na sociálních sítích vyjádřit svůj postoj vlastně k ruské invazi i poněkud ostřejším i verbálními prostředky, ale na druhé straně vlastně opravdu to narušuje ta pravidla pro hate speech, protože se na sociálních sítích obvykle takové věci psát nesmí. Jak ty hodnotíš tuto výjimku Facebooku?

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají