Online Plus

Slídilové roku? Mezi laureáty je Policie ČR nebo projekt MojeOdpadky.cz

Online Plus

Slídilové roku? Mezi laureáty je Policie ČR nebo projekt MojeOdpadky.cz
Kamera, Big brother, ilustrační foto

Plus

Policie, motivační projekt na ekologické chování nebo systém pro biometrickou identifikaci zaměstnanců. To jsou někteří laureáti letošního ročníku anticen Velkého bratra. Každoroční soutěž pořádá sdružení Iuridicum Remedium.
David Slížek

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Ně vytvořené umělou inteligencí. Odpovědnost YouTube za podvodné reklamy, noviny s vlastním chatbot m a největší slídilové v soukromí. To jsou témata pravidelného přehledu dění ve světě počítačů a internetu, který vás také dnes provází David Slížek.

  • On-line plus.

  • Já u mikrofonu vítám také našeho pravidelného komentátora, redaktora deníku n Petra Koubského. Ahoj Petře. Ahoj. Davide. Policie, motivační projekt na ekologické chování nebo systém pro biometrickou identifikaci zaměstnanců. To jsou někteří laureáti letošního ročníku anticen Velkého bratra. Každoroční soutěž pořádá sdružení Iuridicum Remedium. České policii porota letos udělila ocenění úřední slídil za provozování systému digitální podoba osob, který slouží k identifikaci lidí na fotografiích. Policie podle porotců neměla k provozu systému před jeho spuštěním zpracované zhodnocení dopadů do soukromí a chybí i dostatečný právní základ pro jeho provoz. Podle policie ale systém funguje v souladu se zákonem a poskytuje neocenitelnou pomoc při identifikaci zemřelých lidí nebo pachatelů trestných činů. Za dlouhodobého slídila porota letos označila projekt Moje odpadky CZ, který odměňuje občany za ekologické chování v souvislosti s produkcí a likvidací odpadu. Lidé mohou získat tzv. eko body, za které mohou dostat různé slevy. Systém ale podle poroty také shromažďuje osobní údaje uživatelů. V kategorii firemní slídil porota vybrala společnost i nový Matrix, která provozuje systém na biometrickou identifikaci zaměstnanců. Porotci mu vyčetli mimo jiné to, že zaměstnavatelé často nutí své lidi biometrickou identifikaci této firmy používat, aniž by jim nabídli alternativu. Pozitivní cenu letos pro změnu získal spolupředseda zelených Michal Berg, a to za to, že upozornil na plány Správy železnic instalovat na nádražích Pítka, ze kterých lidé mohou čerpat vodu jen s použitím speciální mobilní aplikace. Ta sbírá data uživatelů. Petře, tradiční tedy je opravdu ceny Velkého bratra, to znamená určitý výběr za ten uplynulý rok nějakých projektů, institucí, úřadů, které podle poroty nejvíce jaksi zasahují do soukromí lidí a nemá to tedy podle poroty správné opodstatnění anebo odůvodnění? Když se podíváš na ty letošní výsledky, je tam nějaký třeba z těch oceněných v uvozovkách, který tě nejvíc vlastně zaujal?

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají