Online Plus

Evropská komise vyšetřuje TikTok. Sociální síť údajně vytváří závislost

Online Plus

Evropská komise vyšetřuje TikTok. Sociální síť údajně vytváří závislost
TikTok

Plus

Evropská komise začala vyšetřovat čínskou sociální síť TikTok. Má podezření, že dostatečně nezmírňuje negativní dopady na své uživatele a vytváří u nich závislost. Je podezření na místě a dopustil se TikTok porušení evropských nařízení? A co je efekt králičí nory, o kterém se v souvislosti se sociálními sítěmi začíná mluvit?
David Slížek

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Sušení telefonů v rýži nový a já jí nástroj pro generování videa. Chytré chatbot i s větší pamětí a vyšetřování sociální sítě TikTok. To jsou témata pravidelného přehledu dění ve světě počítačů a internetu, kterým vás také dnes provází David Slížek.

  • On-line plus.

  • U mikrofonu samozřejmě vítám také našeho pravidelného komentátora, redaktora deníku n Petra Koubského. Nohy. Petře, ahoj. Davide. Evropská komise začala oficiálně vyšetřovat čínskou sociální síť TikTok. Viní ji z několika porušení evropského nařízení o digitálních službách. Komise bude prověřovat, jestli služba například dostatečně posuzuje a zmírňuje možné negativní dopady jejího užívání na uživatele. Ty mohou podle komise vycházet z toho, že služba a její algoritmy mohou podporovat vznik závislosti nebo vytvářet efekt tzv. králičí nory. Jde o situaci, kdy služba uživateli nabízí stále nový obsah a snaží se jej tak udržet ve své aplikaci. Podle komise podobná rizika mohou narušit právo uživatelů na fyzickou a duševní pohodu. Vyšetřování se má také zabývat tím, jestli TikTok dostatečně chrání nezletilé uživatele, zda plní povinnost zveřejnit prohledávat silnou databázi reklam, nebo zda dává výzkumníkům dostatečný přístup k datům o svém fungování. Petře. TikTok je teprv vlastně druhá služba velká digitální, kterou komise začala takto vyšetřovat kvůli možnému porušení evropského nařízení o digitálních službách. A tak samozřejmě ta zpráva vzbudila poměrně velkou pozornost, když jsem takto vyjmenoval ty věci, které komisi vadí a které teď bude prošetřovat. Co vlastně na to říkáš? Například na to, že tady komise chce prověřit, jestli TikTok příliš nevyvolává závislost ve svých uživatelích a jestli nepodporuje právě vznik této závislosti. A nenabízím pořád nový a nový obsah, aby si je udržel. Co říkáš třeba na toto možné provinění?

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají