Názory a argumenty

Poslechněte si všechny úterní komentáře s Petrem Schwarzem

Názory a argumenty

Poslechněte si všechny úterní komentáře s Petrem Schwarzem
Petr Schwarz

Plus

Vztahům Česka a Slovenska nejlépe poslouží konkrétní společné projekty. Poštovní pohádka o sociálním státu. Hnutí ANO odchodem výrazných tváří rozpad nehrozí, problémy ano. Finsko jde doprava. Měníme volby. Myslí někdo na lidský faktor? Glosa: Když mi nedají spropitné.
Petr Schwarz

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Výběr ústavních soudců, společné jednání české a slovenské vlády či rušení stovek poštovních poboček nejenom tato témata rozeberou následující půlhodince Názorů a argumentů naši komentátoři. Příjemný a ničím nerušený poslech přeje Petr Schwarz Názory a argumenty.

  • Prezident Petr Pavel minulý týden slíbil Senátu, že předloží co nejdříve jména svých kandidátů na ústavní soudce. A o tom teď budu mluvit s komentátorem ČRo Petrem Hartmanem. Dobrý den. Petře, tato záležitost už dost spěchá. Jak je prezident s hledáním nových ústavních soudců daleko?

  • Dá se říci, že je méně daleko, než se očekávalo, protože v tuto chvíli se očekávalo, že budeme znát tři jména kandidátů na ústavní soudce, aby Senát měl dostatek času ty návrhy projednat a případně je schválit, aby prezident mohl ty nové ústavní soudce jmenovat co nejdříve, aby Ústavní soud pokud možno i nadále fungoval v kompletním složení, protože skutečně od května dojde k výměně minimálně tří ústavních soudců a pak ta obměna bude pokračovat dále. Dá se říci, že během téměř zhruba dvou let obmění většinu Ústavního soudu prezident Petr Pavel. Samozřejmě ve shodě se Senátem. V tuto chvíli je situace taková, že i šéf toho konzultačního orgánu Jan Kysela přiznává, že dvě jména by měla být jasná, ale že to třetí zatím se stále ještě hledá. Takže když budeme vycházet z toho, že prezident republiky se na Hradě setkal s panem Baxou a paní Zemanovou, tak je velmi pravděpodobné, byť je v tuto chvíli zatím za kandidáty na ústavní soudce neoznačil, že tito dva se ústavními soudci stanou. To znamená, že z jejich nominaci nebude mít problém prezident republiky. A je velmi pravděpodobné, že většina Senátu se s prezidentem shodne, že jsou to vhodní adepti. Velice důležitá je osoba pana Baxy, protože on už v minulosti byl spojován s tím, že právě on by měl být nástupcem Pavla Rychetského ve vedení Ústavního soudu. Předsedou Ústavního soudu se pochopitelně může stát pouze ten, kdo ústavním soudcem. A vzhledem k tomu, že v následujících měsících dojde k masivní obměně, tak asi by bylo divné, kdyby prezident republiky někoho jmenoval, dejme tomu na půl roku, na rok a pak hledal nového ústavního soudce, který by předsedal tomu Ústavnímu soudu. Takže se dá očekávat, že nástupcem Pavla Rychetského se stane právě Josef Baxa. A z toho důvodu také není překvapením, že jeho jméno se nyní objevilo, že tedy by během května se měl ujmout funkce ústavního soudce, aby se seznámil s chodem Ústavního soudu zevnitř, jak se říká, a pak mohl převzít tu roli po Pavlu Rychetském. To, že budou následovat další a další, tak to je dáno právě tím, že končí desetileté funkční období těm soudcům a bude zajímavé sledovat, jak se podaří naplnit předsevzetí prezidenta republiky. To znamená, aby složení Ústavního soudu bylo pestré, a to už se to týká právních profesí, ať už se to týká věku nebo také pohlaví. Dá se říci, že to bude možná ten nejtěžší úkol nalézt vhodné adepty tak, aby tomu předsevzetí to složení nakonec odpovídalo, protože to není úplně jednoduchý a dokazuje to i polemika kolem případné nominace Marka Bendy, který by měl na Ústavní soud teoreticky zamířit jako představitel politiků. Petře, děkuji.

Ostatní také poslouchají