Hovory

Slováci jsou dezorientovaní a frustrovaní. Fico zpochybňuje základy státu, aby pak přišel jako zachránce, varuje spisovatelka Kompaníková

Hovory

Slováci jsou dezorientovaní a frustrovaní. Fico zpochybňuje základy státu, aby pak přišel jako zachránce, varuje spisovatelka Kompaníková
Robert Fico

Plus

Slovensko je jen pár týdnů po volbách a vítězství Smer-SD Roberta Fica, a už nastaly změny v policii a některá média mají zákaz vstupu na slovenský Úřad vlády. „Celkově vnímám Fica jako nějakého autokrata z feudálních dob, který si usurpoval moc pro sebe a který si myslí, že si může dělat, co chce,“ kritizuje slovenská spisovatelka Monika Kompaníková.
Petr Vizina

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Studovala grafiku a malbu na VŠ výtvarných umění v Bratislavě. Veřejnost ji vnímá hlavně jako spisovatelku. Za Roman pátá loď, který vyšel i česky, získala nejvýznamnější literární cenu na Slovensku a na soft Literu. Píše knihy pro dospělé i pro děti, je autorkou písničkových textů a v Denníku N, který svými aktivitami zasahuje i do Česka, má na starosti jeho knižní vydavatelství. Jak vnímá dění po volbách na Slovensku a jakou roli v něm může hrát literatura? Hostem hovoru je spisovatelka Monika Kompaníková. Pasivní poslech přeje Petr Vizina.

  • Dobrý den. A vítejte. Dobrý den. Premiér začátek asi se nemohl zeptat i jinak než že by se ztotožním s deníkem n, slovenský premiér Fico vyloučil čtyři slovenská média markýzu Denník N, deník SME a web aktuality SK z toho přístupu k němu. Jak tomu rozumíte? Jak to nesete?

  • Tak celkové jeho vnímání je to jeho pozici tak vnímáni jako nějakého autokrata z feudálních tři a Scorpions vlastně uzurpoval moc moc pro sebe. Robin myslí si, že si může vyrobit, co chce. Myslím si, že úřad vlády je prostě nějak a jeho jeho začala nějakého palác, kde si může každý kousek za tvory čtvery koncovek chce. Ale ale my stále žijeme v EU, v demokracii, že mě může vyrobit. Tak ho, cituji. Myslím si, že ani úřad vlády, ale boj o pozici a předsedu vlády je stále jako jakoby taky zaměstnanecký poměr. Oči, oči občany, že on ani moře za to. Vždyť dva novináři ani občanem. A myslíte, že to je Robert?

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají