Návraty do minulosti

Vláda Fridricha Falckého trvala pouze jeden rok, proto se mu přezdívá zimní král

Návraty do minulosti

Vláda Fridricha Falckého trvala pouze jeden rok, proto se mu přezdívá zimní král
Fridrich Falcký

Rádio vašeho kraje

Po smrti bezdětného císaře Matyáše v roce 1619 čeští stavové zvolili králem Ferdinanda II. Štýrského, který se zavázal, že bude respektovat náboženské svobody. Fanatický katolík to však nedodržel a byl svržen.
Marek Mojžíšek

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Návraty do minulosti, významné události, osobnosti a vynálezy naší historie.

  • Zimní král. Po smrti bezdětného císaře Matyáše v roce 1619 čeští stavové zvolili králem Ferdinanda druhého štýrského, kterých se zavázal, že bude respektovat náboženské svobody. Fanatický katolík to však nedodržel a byl svržen. Jedním z nových kandidátů na trůn byl i Fridrich, falcký kurfiřt. Byl panovníkem významného římského státu s právem volit císaře a vůdcem protestantské unie, což přišlo českým stavům vhod. V listopadu 1619 byl tedy Fridrich falcký korunován českým králem a po tři dny později zazářila koruna i na hlavě jeho manželky, anglické princezny Alžběty. Startovní. Díky těmto vazbám čeští protestanti očekávali případnou pomoc z Anglie, německých států i Nizozemsko. Sesazený Ferdinand však nelenil, sesbíral vojsko a vyrazil ku Praze.

  • Zmiňovanou podporu ze zahraničí Fridrich nezískal, a tak osmého listopadu 1620 na Bílé hoře císařské vojsko, to české rozprášila.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají