Návraty do minulosti

Čtyři pražské artikuly přijela husitská delegace projednat na koncil v Basileji. Požadavky však byly příliš radikální

Návraty do minulosti

Čtyři pražské artikuly přijela husitská delegace projednat na koncil v Basileji. Požadavky však byly příliš radikální
spravedlnost - soud

Rádio vašeho kraje

Husitské hnutí se v průběhu let rozštěpilo do několika názorových proudů. Přesto bylo potřeba se shodnout alespoň na základních ideových obrysech.
Marek Mojžíšek

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Návraty do minulosti, významné události, osobnosti a vynálezy naší historie.

  • Čtyři pražské artikuly. Husitské hnutí se v průběhu let rozštěpilo do několika názorových proudů, přesto bylo potřeba se shodnout alespoň na základních ideových obrysech. A tak byly v roce 1420 sepsány čtyři pražské artikuly neboli články. Jejich hlavním autorem byl zřejmě Jakoubek ze Stříbra. Čtyři požadavky byly tyto přijímání pod obojí, tedy přijímání svátosti v podobě chleba i vína i prostými věřícími svobodné hlásání božího slova. V původní verzi byl tento artikul považován za nejdůležitější a říkal, že nikdo nesmí zasahovat do kázání řádně vysvěceného kněze. Zákaz světského panování kněží a požadavek nemajetnosti církve, potírání smrtelných hříchů a rovnost před Bohem pro všechny lidi bez rozdílu stavu. S těmito požadavky přijela husitská delegace na koncilu v Basileji. Vzhledem ke své radikálnosti nemohly být artikuly přijaty. Nakonec ale došlo alespoň ke kompromisní dohodě, jejímž výsledkem byla basilejská kompaktáta. V Čechách se pražské artikuly staly zemským zákonem a udrželi si tak platnost i po zrušení kompaktát papežem v roce 1462.

  • Návraty do minulosti s Vojtou Kotkem.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají