Návraty do minulosti

Rozsáhlý komplex Pražského hradu se dostal do Guinessovy knihy rekordů

Návraty do minulosti

Rozsáhlý komplex Pražského hradu se dostal do Guinessovy knihy rekordů
Strakova akademie a Pražský hrad

Rádio vašeho kraje

Symbol našeho hlavního města i české státnosti. Stojí na skalnatém ostrohu nad řekou Vltavou, kde bylo doloženo první osídlení už v období neolitu.
Jan Herget

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Návraty do minulosti, významné události, osobnosti a vynálezy naší historie.

  • Pražský hrad, symbol našeho hlavního města i české státnosti, stojí na skalnatém ostrohu nad řekou Vltavou, kde bylo doloženo první osídlení už v období neolitu. Na přelomu devátého a 10. století získalo místo podobu opevněného hradiště a stalo se sídlem českých knížat. V areálu postupně vyrostlo několik kostelů a také klášter. Když Čechám začali po knížatech vládnout králové, proměnilo se jejich sídlo ve středověký hrad s kamennými hradbami. Roku 1344 položil král Jan Lucemburský základní kámen katedrály svatého Víta, Václava a Vojtěcha, která je dodnes dominantou celého areálu. Za vlády Lucemburků a pak za Rudolfa druhého byl dokonce Pražský hrad hlavní rezidencí císaře Svaté říše římské. Komplex Pražského hradu je velmi rozsáhlý a dostal se dokonce do Guinnessovy knihy rekordů, která ho eviduje jako největší starobylý hrad na světě, který je stále obývaný. Za vlády Habsburků byl Pražský hrad opomíjeným místem. V roce 1918 při vzniku Československa se však opět stal centrem politické moci. Jako důkaz propojení s kořeny české státnosti můžeme vnímat třeba fakt, že na Pražském hradě jsou uloženy české korunovační klenoty.

  • Návraty do minulosti s Vojtou Kotkem.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají