Návraty do minulosti

Než Jan Neruda začal psát, pracoval jako účetní. Jeho tvorba měla velký vliv na českou a světovou literaturu

Návraty do minulosti

Než Jan Neruda začal psát, pracoval jako účetní. Jeho tvorba měla velký vliv na českou a světovou literaturu
Jan Neruda (portrét podle fotografie z konce 19. století)

Rádio vašeho kraje

Český básník, prozaik, novinář, dramatik, literární a divadelní kritik. Narodil se v červenci 1834 v Praze na Malé Straně jako syn vysloužilého dělostřelce a trafikanta.
Daniel Kupšovský

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Návraty do minulosti, významné události, osobnosti a vynálezy naší historie.

  • Jan Neruda, český básník, prozaik, novinář, dramatik, literární a divadelní kritik. Narodil se v červenci 1834 v Praze na Malé Straně jako syn vysloužilého dělostřelce a trafikanta. Po nedokončeném studiu práv a filozofie začal pracovat nejdříve jako účetní, ovšem brzy ho zlákala žurnalistika. Nejprve přispíval do německého časopisu, od roku 1865 pak psal fejetony do Národních listů. Neruda se aktivně podílel i na české politice. Byl velkým vlastencem a průkopníkem kritického realismu. Napsal celou řadu knih a básnických sbírek, například hřbitovní kvítí nebo písně kosmické. Nejznámější je ale jako autor malostranských povídek v příbězích o podivínovi přezdívaném Hastrman nebo o staré žebračce dokonale vystihla atmosféru Malé Strany v polovině 19. století.

  • Nerudovo dílo se dočkalo překladů do cizích jazyků a mělo velký vliv na českou a světovou literaturu. Pseudonym Pavlo Neruda například používal chilský básník Ricardo Reyes. Pasoval to náš český Jan Neruda. Prožil mnoho milostných vzplanutí, přesto se však nikdy neoženil a neměl dětí. Zůstalo po něm jen jeho obsáhlé dílo.

Více z pořadu