Návraty do minulosti

Texty Franze Kafky byly plné absurdit, otázek existence a identity. Přál si, aby jeho díla skončila v plamenech

Návraty do minulosti

Texty Franze Kafky byly plné absurdit, otázek existence a identity. Přál si, aby jeho díla skončila v plamenech
Franz Kafka na fotografii v muzeu

Rádio vašeho kraje

Spisovatel, který se výrazně zapsal do dějin literatury 20. století, se narodil v Praze v roce 1883 do německy mluvící židovské rodiny.
Daniel Kupšovský

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Návraty do minulosti, významné události, osobnosti a vynálezy naší historie.

  • Franz Kafka, spisovatel, který se výrazně zapsal do dějin literatury 20. století. Franz Kafka se narodil v Praze v roce 1883 do německy mluvící židovské rodiny. Studoval práva, ale nikdy se jim nevěnoval. Místo toho zasvětil svůj život psaní. Jeho texty byly plné absurdit, otázek existence, identity, vztahu člověka k moci a nutili čtenáře přemýšlet o vlastním životě. Sám Kafka si svou tvorbou nebyl nikdy jistý a v testamentu vyjádřil přání, aby veškeré jeho texty skončily v plamenech. Kamarád Max Brod naštěstí jeho přání nevyslyšel, Kafkovo dílo utřídil a vydal. Světlo světa tak spatřily romány Amerika, proces nebo zámek, které se pak dočkaly překladů do více než stovky jazyků. Dílo Franze Kafky mělo velký vliv na další spisovatele například Alberta komise, Jean-Paul Sartre rád nebo Samuela beky, tak dodnes je citován nebo parafrázován ve světové literatuře, divadle, filmu i v seriálech. Franz Kafka zemřel ve 40 letech a je pochován na Novém židovském hřbitově na pražských Vinohradech.

  • Návraty do minulosti s Vojtou Kotkem.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají