Návraty do minulosti

Tomáš Garrigue Masaryk už od mládí vynikal svou pílí i vzdorem. Zastával také nepopulární názory

Návraty do minulosti

Tomáš Garrigue Masaryk už od mládí vynikal svou pílí i vzdorem. Zastával také nepopulární názory
Tomáš Garrigue Masaryk

Rádio vašeho kraje

7. března 1850 se v Hodoníně manželům Masárikovým narodil syn Tomáš. Otec byl Slovák, matka Češka a ani jeden z nich netušil, že tento rodinný model jejich syn jednou přenese i na celostátní úroveň.
Jan Herget

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Návraty do minulosti, významné události, osobnosti a vynálezy naší historie.

  • Tomáš Garrigue Masaryk. Sedmého března 1850 se v Hodoníně manželům Masarykovým narodil syn Tomáš. Otec byl Slovák, matka Češka a ani jeden z nich netušil, že tento rodinný model jejich syn jednou přenese i na celostátní úroveň. Mladý Tomáš započal studia už jako Masaryk a od mládí vynikal svou pílí, houževnatostí a touhou po vzdělání, ale i vzdorem. Když ho chtěl jednou ředitel gymnázia uhodit, bránil se s pohrabáčem v ruce. Tomáš Masaryk si zkrátka stál za svým a v dobách, kdy už byl univerzitním prof. nebo poslancem říšské rady. Často bojoval proti jasné přesile. Ve sporu o pravost rukopisů nebo při hilsneriádě zastával nepopulární názory. Toho však nikdy neodradilo od hledání pravdy a spravedlnosti. Po vypuknutí první světové války Masaryk odešel do exilu a objel doslova celý svět. V USA získal klíčovou podporu pro vznik samostatného státu Čechů a Slováků a 14. listopadu 1918 byl poprvé zvolen jeho prezidentem. Úřad zastával až do prosince 1935 a stalo se tak symbolem prvních let Československa. Muž, který své jméno obohatil o příjmení manželky Charlotty Masarykové, zemřel 14. září 1937 ve věku 87 let.

  • Návraty do minulosti s Vojtou Kotkem.

Více z pořadu