Návraty do minulosti

V pravěku měla rašeliniště rituální význam, dnes k Tříjezerní slati vede naučná stezka

Návraty do minulosti

V pravěku měla rašeliniště rituální význam, dnes k Tříjezerní slati vede naučná stezka
Jedno ze dvou menších jezírek

Rádio vašeho kraje

Šumava je naším nejrozlehlejším Národním parkem a díky své rozloze nabízí návštěvníkům mnoho výjimečných přírodních krás. Patří k nim i Tříjezerní slať – rašeliniště u obce Modrava, které se stalo přírodní rezervací v roce 1963.
Daniel Kupšovský

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Návraty do minulosti významné události, osobnosti a vynálezy naší historie. Tří. Jezerní slať.

  • Šumava je naším nejrozlehlejším národním parkem a díky své rozloze nabízí návštěvníkům mnoho výjimečných přírodních krás. Patří k nim i tří. Jezerní slať rašeliniště u obce Modrava, které se stalo přírodní rezervací v roce 1963. Název pochází od tří rašelinných jezírek, která se našla. Ti nacházejí. Rašeliniště je přírodní útvar vzniklý nahromaděním organické hmoty. Ta vzniká rozkladem rostlin a živočichů. Voda v jezírkách má tmavě hnědé zbarvení. Vyskytuje se tu také mnoho vzácných rostlin, například borovice bažin a Šicha oboupohlavní nebo masožravá rosnatka Okrouhlo list. A kolem jezírek můžete vidět také řadu zvířat včetně sov, čápů, tetřevů, mloků a vážek. V pravěku měla rašeliniště i rituální význam. V době bronzové a železné byla považována za domov duchu. Dnes by se v okolí tří. Jezerní slatě žádné pohanské obřady konat nemohly. Vede k ní totiž naučná stezka po 250 m dlouhém dřevěném chodníku a vstup mimo něj je přísně zakázán.

  • Návraty do minulosti s Vojtou Kotkem.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají