Návraty do minulosti

Svatojánské proudy byly obávaná překážka pro voraře, kteří Vltavu používali jako dopravní cestu. Pak byly zatopeny

Návraty do minulosti

Svatojánské proudy byly obávaná překážka pro voraře, kteří Vltavu používali jako dopravní cestu. Pak byly zatopeny
Svatojánské proudy byly kdysi pro voraře obávaným místem

Rádio vašeho kraje

Nádherná vyhlídka na meandr řeky Vltavy ve tvaru podkovy se naskýtá ze skály nedaleko obce Teletín ve Středočeském kraji. Před napuštěním štěchovické přehrady byly z tohoto místa vidět i legendární svatojánské proudy.
Daniel Kupšovský

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Návraty do minulosti, významné události, osobnosti a vynálezy naší historie.

  • Svatojánské proudy. Nádherná vyhlídka na meandr řeky Vltavy ve tvaru podkovy se naskýtá ze skály nedaleko obce Teletín ve Středočeském kraji. Před napuštěním Štěchovické přehrady byly z tohoto místa vidět i legendární Svatojánské proudy, do té doby obávaná překážka pro voraře, kteří Vltavu používali jako dopravní cestu. Svatojánské proudy dostaly svůj název v první polovině 18. století podle sochy svatého Jana Nepomuckého, který byl patronem vorařů a později i vodáků. V roce 1889 vyznačil čerstvě založený klub českých turistů v oblasti červenou trasu a počátkem 20. století bylo okolí hojně navštěvováno i kvůli trampským osadám, například ztracené naději tzv. ztracence, o které se zpívá v nejedné české trampské písničce. Osada i Svatojánské proudy byly zatopeny po dostavbě štěchovické vodní nádrže v roce 943. Díky tomu však vznikl jedinečný pohled na Vltavu z vyhlídky Máj.

  • Návraty do minulosti s Vojtou Kotkem.

Více z pořadu