Leonardo Plus

Vztahy mezi rostlinami a opylovači. Vzájemná spolupráce, nebo konkurenční boj?

Leonardo Plus

Vztahy mezi rostlinami a opylovači. Vzájemná spolupráce, nebo konkurenční boj?
včela

Plus

Vědci z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy zkoumají v Krkonoších, jak v místních podmínkách probíhá opylování rostlin. Výsledky pak srovnají s údaji, které nasbírali v africkém Kamerunu. Moderuje Ondřej Novák.
Ondřej Novák

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Jaký je vztah mezi rostlinami a opylovači? A je tento vztah stejný v Česku i v africkém Kamerunu? To se snaží zjistit vědci z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy a Biologického centra Akademie věd. A odpověď na tuto otázku nám může prozradit mnohé i o tom, jak funguje samotná evoluce. Více už v dnešním Leonardo. Plus od mikrofonu zdraví Ondřej Novák.

  • Leonardo plus.

  • Dnešní hodinové povídání o vědě natáčíme trochu netradičně přímo v terénu, a to v Krkonoších, přesněji v Dlouhém dole kousek od Špindlerova Mlýna. A mým dnešním hostem je entomolog a ekolog Robert Tropek z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy a Biologického centra Akademie věd. Dobrý den. Dobrý den. Alergikům asi netřeba připomínat to, že začala pylová sezona a my se dnes právě na pyl a na něj navázané opylovače soustředíme. Roberte, na začátku jsem zmínil, že zkoumáte vztah, tedy mezi opylovači a rostlinami. Pod tím si nejčastěji představíme asi vcelku, která sedne na květ, obalí se neplánovaně pylem a ten zanese do dalšího květu. Představuji si to správně.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají