Leonardo Plus

Etymologie slova manželství je irelevantní, jeho původ je nejasný. Slova mění významy, říká expert

Leonardo Plus

Etymologie slova manželství je irelevantní, jeho původ je nejasný. Slova mění významy, říká expert
Manželství pro všechny (ilustrační foto)

Plus

Lidové etymologické debaty se v uplynulých letech přenesly i do politiky. A to ve chvílích, kdy se projednávaly sňatky stejnopohlavních párů a politická debata se stočila k výkladům původu slova manželství. „Je běžné, že slova rozšiřují svoje významy. Pokud by došlo k rozšíření významu na sňatek jiného druhu než muž a žena, z hlediska jazyka nemůžeme namítat nic,“ říká etymolog Jiří Rejzek, který je autorem Českého etymologického slovníku.
Daniela Vrbová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Jak se píše kniha, si většinou umíme představit, i když jsme se sami o žádnou ani nepokusili. Jak se ale píše slovník? Kde se při jeho tvorby začíná a kdy si lexikograf může říct, že má hotovo. A jak slovníky proměňuje internet a umělá inteligence, nehrozí, že tuto lingvistickou práci plně nahradí. Jazykovém. Bude-li chat GPT nebo jenom prosté k úkolování. Také o dějinách myšlení je jazyka, které slovníky uchovávají napříč staletími. Bude dnešní Leonardo plus.

  • U poslechu vás vítá Daniela Vrbová.

  • Leonardo.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu