Jak to bylo doopravdy

50. léta a poezie? Ta nejzajímavější vznikala u „politických“ ve vězení. Oficiální byla ovlivněná socialistickým realismem, míní historička

Jak to bylo doopravdy

50. léta a poezie? Ta nejzajímavější vznikala u „politických“ ve vězení. Oficiální byla ovlivněná socialistickým realismem, míní historička
Památník Vojna Lešetice - Strážní věže

Plus

Necelé tři roky po skončení 2. světové války se Československo stalo totalitním státem. Do vězení se dostávali nevinní lidé, trestány byly i jejich rodiny, vznikaly tábory nucených prací, kam se mohl dostat každý – bez soudu a odvolání. Nepřáteli státu se stali i ti, kteří měli „jen“ jiný pohled na svět: demokraté, intelektuálové, podnikatelé, sedláci, vojáci zahraničních armád... a také básníci. 
Ivana Chmel Denčevová

Účinkuje: literární historička Petra Loučová
Hrají: Ondřej Kavan, Jiří Hromada, Jan Vondráček, Kamil Halbich, Kristýna Frejová
Připravila: Ivana Chmel Denčevová
Režie: Michal Bureš

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Té krátké chvíli usínání, než spadl spánek na víčka, vzpomněl jsem na Jana Zahradníčka, co musel, milá snést. Proti němu je naše bolest jen malá, maličká.

  • Verše básníka Ivana Martina Jirouse z jeho sbírky magorovi labutí písně. Otázkou, tématem dnešního, jak to bylo doopravdy je. V komunistických lágrech a věznicích nevznikala poezie. Ze studia zdraví Ivana Chmel Denčevová. Ivan Martin Jirous, který bývá považován za jednoho z největších básníků české poezie 20. století, se ve své básni odkazoval na Jana Zahradníčka. Dokonce s ním srovnával svou bolest, o které napsal, že je jen maličká. Jak a zda byla či je souvislost s dnešním tématem? Otázka pro hosta pořadu, literární historičku Mgr. Petru Lorencovou.

  • Jan Zahradníček byl básník, překladatel, který byl uvězněn v červnu 51. V červenci 52 nad ním byl vynesen rozsudek 15 let, který byl posléze zmírněn. V průběhu výkonu trestu se stala velká rodinná tragédie, kdy na otravu houbami zemřely dvě Zahradníčkovi malé dcery. Na čas byl propuštěn z vězení, aby mohl uchlácholit manželku, ale namísto původních slibů, že bude amnestován, se musel vrátit na další čtyři roky. Do vězení byl propuštěn v roce 1960 a ještě stihl zapsat své vězeňské verše, ale již pět měsíců po svém propuštění umírá.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají