Zaostřeno

Jaké důchody mají komunističtí funkcionáři? „Odpověď mě šokovala,“ říká poslanec Žáček (ODS)

Zaostřeno

Jaké důchody mají komunističtí funkcionáři? „Odpověď mě šokovala,“ říká poslanec Žáček (ODS)
Komunisté na antidemonstraci. Vyšší funkcionáři žádné nápisy v rukou nedrželi

Plus

Česko se stále potýká s tíživým dědictvím totality. I když byl už začátkem 90. let komunistický režim odsouzen jako zločinný, tisíce bývalých vysokých funkcionářů a důstojníků StB dodnes pobírají relativně vysoké důchody a výsluhy. Mnoho z bývalých disidentů má renty naopak minimální – protože byli ve vězení nebo v emigraci. 
Vít Pohanka

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • ČR si ještě pořád potýká s tíživým dědictvím totality. I když byl už začátkem 90. let komunistický režim odsouzený jako zločinný, 1000 bývalých vysokých funkcionářů a důstojníků StB berou relativně vysoké důchody a výsluhy. Bývalí disidenti přitom často mají důchody minimální, protože strávili léta ve vězení nebo žili v emigraci. Poslanec za ODS Pavel Žáček kvůli tomu loni interpeloval mimo jiné Ministerstvo práce a sociálních věcí. V odpovědi se dozvěděl, že se nedá dohledat, kolik a kteří bývalí vysocí komunističtí funkcionáři na důchodech dostávají. To mě naprosto šokovalo, protože já jsem si myslel, že tady se každá koruna obrací. V každém případě vždycky víme, podle jakého zákona, podle čeho ten člověk dostává.

  • Na Slovensku přitom nedávno přijali zákon, který se snaží takovou křivdu napravit. Michal Miklovič z Ústavu paměti národa v Bratislavě vysvětluje, jak to funguje.

  • Máme právo oslovit úřadu sociálního zabezpečení, jak to jde. Nám v ústech mu vezmou a potvrdila, že daná osoba žije. A když jsme například mě připravovali podklady k osobám, kterou jste proslulý, a to když se tento zákon nebo podkopat toho zákona, nebude v té.

Více z pořadu