Interview Plus

Zaspali jsme v modernizaci ekonomiky. Bez investic budeme mít elektřinu ještě dražší, varuje europoslanec Niedermayer

Interview Plus

Zaspali jsme v modernizaci ekonomiky. Bez investic budeme mít elektřinu ještě dražší, varuje europoslanec Niedermayer
Luděk Niedermayer (TOP 09)

Plus

Zatímco většina zemí Evropské unie ekonomicky roste, byť třeba jen velmi pomalu, česká ekonomika klesá – ve třetím čtvrtletí letošního roku to podle předběžného odhadu bylo o šest desetin procenta. A v tomto ohledu je na tom Česko skoro nejhůř v Evropě. „Nedělal bych dalekosáhlé závěry z pár desetinek, ale je to důvod zpozornět. Krátkodobě to lze vysvětlit tím, že jsme země více postižená inflací,“ míní europoslanec Luděk Niedermayer (TOP 09).
Jan Bumba

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • ČR se nedaří nastartovat ekonomický růst. Ve třetím čtvrtletí letošního roku klesl hrubý domácí produkt podle předběžného odhadu o šest desetin % ve srovnání s loňským rokem. V tomto ohledu je na tom Česko skoro nejhůře. V té unii. Firmy i domácnosti navíc mají strach o budoucnost. S napětím čekají, o kolik jim stoupnou faktury. Poté, co Energetický regulační úřad oznámil, že o desítky % podraží regulovaná složka elektřiny. V těch uplynulých začíná. Česko zaostává za zbytkem Evropy. Dobrý poslech přeje Jan Bumba. Interview Plus.

  • Hostem interview je europoslanec za TOP 09, ekonom Luděk Niedermayer. Dobrý den. Dobrý den. A díky za pozvání. Když vezmeme ta data dostupná z letošního roku, tak vidíme, že většina zemí EU roste, byť třeba velmi velmi pomalu, ale je tam nějaký růst. Česká ekonomika klesá. Je pro to nějaké jednoznačné vysvětlení?

  • Není. Je to určitě víc faktorů a člověk by zase neměl dělat nějaké obrovské závěry z desetinek %. Ale určitě je to důvod pro to, abychom zpozorněli. Myslím si, že krátkodobě se to dá asi vysvětlit také tím, že jsme země, která je víc postižená inflací. A přece jenom ta inflace zasáhla spotřebu domácností, protože většině lidí klesl jejich reálný příjem. Ale pak jsou tam nějaké faktory, které do budoucna můžou hrát roli. A na ty bych se asi spíš soustředil, protože ty, pokud nezvládneme, tak by mohly vést k tomu, že naše ekonomika bude zaostávat. A to jsou věci, které jsou důležité. Souvisí trochu s tím, že jsme hodně industriální země a taky to trošku pro mě souvisí s tím, že jsme nějak tak podcenili to, že ten svět se mění.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají